Královské vzdušné síly Ománu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Modrá kokarda
Červená kokarda

Královské vzdušné síly Ománu (anglicky: Royal Air Force of Oman, zkr. RAFO) jsou složkou ománských ozbrojených sil. Fungují od svého založení v březnu 1959. Velitem vzdušných sil je Jahíja Rašíd al-Džuma.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letadlo SOAF SEPECAT Jaguar blížící se k Il-38 (1987).

Vzdušné síly ománského sultána (anglicky: Sultan of Oman's Air Force, zkr. SOAF) byly v době svého vzniku v březnu 1959 tvořeny letouny s britskými posádkami. První letadla byla převedena od britských ozbrojených sil - Royal Air Force. Prvním ozbrojeným letounem byl Percival Provost.

V roce 1968 obdržely SOAF 24 lehkých úderných letounů BAC Strikemaster pro použití v operacích proti vzbouřencům v jižním Ománu v Dhofaru. Roku 1974 byl SOAF rozšířen o letouny BAC One-Eleven, Britten-Norman Islander, Hawker Hunter a Vickers VC10. Tyto letouny byly specializovány pro útoky na pozemní cíle. V roce 1977 doplnil řady SOAF letoun SEPECAT Jaguar, který roku 1980 následoval BAE Hawk.

V roce 1990 došlo k přejmenování SOAF na Královské vzdušné síly Ománu (zkr. anglicky: RAFO)

V současné době jedná Omán nákupu dalších 24 letounů britské zbrojní společnosti BAE Systems v hodnotě 1,4 miliardy liber (1,7 miliardy euro).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Royal Air Force of Oman na anglické Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]