Mezinárodní letiště Brasília

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodní letiště Brasília
Základní informace
Kód letiště ICAO SBBR
Kód letiště IATA BSB
Souřadnice
Odkazy
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní letiště Brasília nebo Mezinárodní letiště prezidenta Juscelino Kubitscheka-Brasília (portugalsky Aeroporto Internacional de Brasília - Presidente Juscelino Kubitschek de Oliveira), (IATA: BSB, ICAO: SBBR ) je mezinárodní letiště v brazilském hlavním městě Brasília. V roce 2011 bylo v celostátním měřítku na třetím místě v počtu přepravených cestujících a na šestém místě v objemu přepraveného zboží. Část letiště slouží jako základna brazilských vzdušných sil.

Kromě spojení s významnými letišti Latinské Ameriky má letiště přímé linky do Miami, Atlanty, Madridu, Lisabonu, Paříže, Londýna, Porta a Barcelony.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oscar Niemeyer naprojektoval v roce 1965 areál letiště, ale po vojenském převratu v roce 1964 se vláda Brazílie rozhodla návrh odmítnout a architektonický koncept vypracoval architekt brazilských ozbrojených sil Tércio Fontana Pacheco. Letiště je tak jednou z mála významných budov a areálů v hlavním městě, se kterými není Oscar Niemeyer spřízněn.[1]

V roce 1990 letiště prošlo první modernizací a v roce 2005 byla postavena druhá přistávací dráha.

Rozvoj letiště[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 brazilská vláda schválila plán investic se záměrem přípravy na Letní olympijské hry 2016 a Mistrovství světa ve fotbale 2014. Investice v hodnotě 306 milionů dolarů zahrnují rozšíření a modernizaci terminálu, zvýšení počtu parkovacích míst a rozšíření pojezdových drah.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brasília International Airport na anglické Wikipedii.

  1. PARADA, Sergio Roberto. Aeroporto de Brasília, uma questão de arquitetura [online]. IABDF [cit. 2011-05-25]. Dostupné v archivu. (Portuguese) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]