Mezinárodní letiště Brasília

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na letiště

Mezinárodní letiště Brasília nebo Mezinárodní letiště prezidenta Juscelino Kubitscheka-Brasília ( portugalsky Aeroporto Internacional de Brasília - Presidente Juscelino Kubitschek), (IATA: BSB, ICAO: SBBR ) je mezinárodní letiště v brazilském hlavním městě Brasília. V roce 2011 bylo v celostátním měřítku na třetím místě v počtu přepravených cestujících a na šestém místě v objemu přepraveného zboží. Část letiště slouží jako základna brazilských vzdušných sil.

Kromě spojení s významnými letišti Latinské Ameriky má letiště přímé linky do Miami, Atlanty, Madridu, Lisabonu, Paříže, Londýna, Porta a Barcelony.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oscar Niemeyer naprojektoval v roce 1965 areál letiště, ale po vojenském převratu v roce 1964 se vláda Brazílie rozhodla návrh odmítnout a architektonický koncept vypracoval architekt brazilských ozbrojených sil Tércio Fontana Pacheco. Letiště je tak jednou z mála významných budov a areálů v hlavním městě, se kterými není Oscar Niemeyer spřízněn.[1]

V roce 1990 letiště prošlo první modernizací a v roce 2005 byla postavena druhá přistávací dráha.

Rozvoj letiště[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 brazilská vláda schválila plán investic se záměrem přípravy na Letní olympijské hry 2016 a Mistrovství světa ve fotbale 2014. Investice v hodnotě 306 milionů dolarů zahrnují rozšíření a modernizaci terminálu, zvýšení počtu parkovacích míst a rozšíření pojezdových drah.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brasília International Airport na anglické Wikipedii.

  1. PARADA, Sergio Roberto. Aeroporto de Brasília, uma questão de arquitetura [online]. IABDF [cit. 2011-05-25]. Dostupné online. (Portuguese) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]