Antarktická Francie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Francouzská mapa z roku 1555.

Antarktická Francie (francouzsky France Antarctique) je název pro zmařený pokus Francie o kolonizaci Jižní Ameriky. Jmenovala se tak první francouzská osada založená na jihoamerickém kontinentu v blízkosti dnešního Rio de Janeira.

Od roku 1493 byl Nový svět rozdělen papežskou bulou mezi Španělsko a Portugalsko (později to ještě potvrdila smlouva z Tordesillas). Již roku 1500 objevil Brazílii pro portugalskou korunu Pedro Álvares Cabral. Flotila pod jeho velením přistála v dnešním Porto Seguro (stát Bahía), ale téměř 50 let nato byla Brazílie stále neprobádaná.

Francouzský král Jindřich II. inicioval roku 1555 misi, kterou "si nepřejeme specifikovat ani vyhlásit". Věnoval na ni 10000 liber a pověřil viceadmirála Nicolase de Villegagnona jejím provedením. Ten vyplul 14. srpna 1555 se dvěma loďmi. Na jejich palubách bylo 600 vojáků a hugenoti, kteří se měli stát budoucími osadníky. S výpravou cestoval i romanopisec a badatel André Thevet, který o cestě napsal roku 1557 knihu (která zřejmě dala události název: „Les Singularités de la France antarctique“). Flotila přistála 15. listopadu 1555 u ostrůvků v zátoce Guanabara u dnešního Ria de Janeiro. Francouzští osadníci tam zbudovali pevnost Forte Coligny (podle admirála Gasparda de Coligny). Na pevnině založili obec Henriville.

Mise zpočátku nevzbudila pozornost a Portugalci jí nijak nebránili. Proto Nicolas Durand de Villegaignon zorganizoval roku 1556 příjezd dalších tří lodí s kalvinisty ze Ženevy a postavení si upevnil smlouvou s místními indiány, kteří bojovali proti Portugalcům. Proto dostal generální guvernér Brazílie Mem de Sá roku 1560 rozkaz Francouze vytlačit. Zaútočil tedy s flotilou 26 válečných lodí a 2000 vojáky na Forte Coligny a během 3 dnů pevnost zničil. Obránce však neporazil. Ti se s pomocí indiánů dostali na pevninu, kde dále pracovali.

Portugalci se chystali na nový úder, jehož organizace se ujal Estácio de Sá, synovec guvernéra. V rámci příprav založil 1. března 1565 město Rio de Janeiro a následující dva roky na Francouze neustále dorážel. Konečného vítězství nad nimi dosáhl až 20. ledna 1567, kdy byly francouzské síly vytlačeny z Brazílie. Celá francouzská mise tedy trvala 12 roků.

Francouzi se o něco podobného pokusili ještě mezi roky 16121615 v oblasti dnešního státu Maranhão na severu Brazílie. Jediná úspěšná kolonizace v Jižní Americe se Francouzům podařila v Guayaně.

Oba francouzské pokusy uchytit se na území Brazílie přiměly Portugalsko ke zvýšení úsilí o její kolonizaci.