Alexandr Michajlovič Romanov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandr Michajlovič Romanov
Velkokníže ruský
popis
popis
Narození 13. dubna 1866
Tbilisi, Ruské impérium
Úmrtí 26. února 1933 (ve věku 66 let)
Roquebrune-Cap-Martin, Francie
Pohřben Cimetière de Roquebrune-Cap-Martin, Roquebrune-Cap-Martin
Manželky Xenie Alexandrovna
Potomci viz Život
Rod Romanovci
Otec Michail Nikolajevič Ruský
Matka Cecilie Bádenská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr Michajlovič Romanov (rusky Александр Михайлович; 1. dubnajul./ 13. dubna 1866greg., Tiflis26. února 1933, Roquebrune-Cap-Martin) byl ruský velkokníže, člen dynastie Romanovců, námořní důstojník, švagr a poradce ruského cara Mikuláše II. Alexandroviče.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 13. dubna 1866 v Tbilisi, ve Tifliské gubernii ruského impéria. Byl synem velkoknížete Michaila Nikolajeviče Ruského, mladšího syna cara Mikuláše I. Pavloviče a velkokněžny Cecilie Bádenské.

Byl námořním důstojníkem. Během svého mládí navštívil jménem ruského impéria japonské a brazilské císařství. Dne 6. srpna 1894 se oženil se svojí sestřenicí velkokněžnou Xenií Alexandrovnou, nejstarší dcerou cara Alexandra III. Alexandroviče. Tím se stal švagrem a blízkým poradcem cara Mikuláše II.

Před revolucí trávil svůj čas ve Francii, zejména v Biarritzu a na Francouzské riviéře, kde jeho starší bratr velkokníže Michail Michajlovič Romanov financoval roku 1908 rekonstrukci hotelu Carlton v Cannes.

Během revoluce napadal politický vliv carevny Alexandry Fjodorovny na svého manžela, kdy mu bylo zabraňováno, aby použil vojska na zdolání revoluce. Ve svých dokumentech přiznal že byl donucen aby sdílel antisemitické názory které převládly v Rusku.

Poté co byl car Miluláš se svou rodinou uvězněn, Alexandr odešel do Paříže. Nějakou dobu byl hostem budoucího etiopského císaře Ras Tafariho. Zemřel v Roquebrune-Cap-Martin. S manželkou měli sedm dětí:

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Ruská vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Zahraniční vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grand Duke Alexander Mikhailovich of Russia na anglické Wikipedii.