Karel Vilém Nasavsko-Usingenský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Usingen

Karel Vilém Nasavsko-Usingenský
nasavsko-usingenský kníže
Portrét
Narození9. listopadu 1735
Usingen
Úmrtí17. května 1803
Biebrich
ManželkaKarolina Felizitas Leiningensko-Dagsburská
PotomciKarel Vilém Nasavsko-Usingenský
Karolina Nasavsko-Usingenská
Luisa Nasavsko-Usingenská
DynastieNasavští
OtecKarel Nasavsko-Usingenský
MatkaKristýna Vilemína Sasko-Eisenašská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Vilém Nasavsko-Usingenský (9. listopad 1735, Usingen17. května 1803, Biebrich) byl od roku 1775 nasavsko-usingenským knížetem. Od roku 1797 byl také titulárním knížetem nasavsko-saarbrückenským, Nasavsko-Saarbrücken byl však obsazen Francií.

Život[editovat | editovat zdroj]

Karel Vilém se narodil v Usingenu jako nejstarší syn knížete Karla Nasavsko-Usingenského a jeho manželky Kristýny Vilemíny, dcery vévody Jana Viléma III. Sasko-Eisenašského.

V roce 1770 se Karel Vilém stal generálporučíkem nizozemské armády. V roce 1789 byl povýšen na generála v roce 1790 na pukovníka walloonského pluku a kapitánem granátníků.

V roce 1775 se stal po otci nasavsko-usingenským knížetem. V roce 1783 uzavřel smlouvu s nasavsko-saarbrückenským, nasavsko-weilburským a nasavsko-dietzským knížetem dědickou smlouvu, která stanovila nedělitelnost nasavských zemí a umožňovala vzájemnou posloupnost mezi různými větvemi založenou na primogenituře.

V roce 1797 zemřel Jindřich Ludvík Nasavsko-Saarbrückenský bezdětný a Karel Vilém zdědil jeho knížectví. Podle míru v Lunéville však území na levém břehu Rýna připadlo Francii. Hlavní usnesení mimořádné říšské deputace v roce 1803 nahradilo toto území Karlu Vilémovi územími převzatými z Mohučského kurfiřtství, Kolínského kurfiřtství, Falckého kurfiřtství a Hesenska.

Karel Vilém zemřel 17. května 1803 ve věku 67 let. Protože neměl žádného mužského dědice, stal se jeho nástupcem jeho mladší bratr Fridrich August.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

16. dubna 1760 se pětadvacetiletý Karel Vilém oženil s o rok starší Karolinou Felizitas Leiningensko-Dagsburskou, nejmladší dcerou Kristiána Karla Reinharda Leiningensko-Dagsbursko-Falkenburského. Manželství trvalo 43 let do Karlovi smrti a narodily se z něj čtyři děti:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles William, Prince of Nassau-Usingen na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Nasavsko-usingenský kníže
Předchůdce:
Karel
17751803
Karel Vilém Nasavsko-Usingenský
Nástupce:
Fridrich August
Nasavsko-saarbrückenský kníže
Předchůdce:
Jindřich Ludvík
17971803
Karel Vilém Nasavsko-Usingenský
Nástupce:
Adolf