Luisa Augusta Dánská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Luisa Augusta Dánská na portrétu od Jense Juela.

Luisa Augusta Dánská (7. července 1771, Hørsholm13. ledna 1843, Augustenborg) byla dánská princezna z dynastie Oldenburgů, dcera krále Kristiána VII. a jeho ženy Karoliny Matyldy.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Hrabě Johann Friedrich Struensee, předpokládý otec Luisy Augusty, na portrétu Jense Juela.

Luisa Augusta byla oficiálně druhým potomkem krále Kristiána VII. a britské princezny Karoliny Matyldy; pravděpodobnější však je, že jejím skutečným otcem byl Johann Friedrich Struensee, německý lékař jejího otce a milenec její matky. Nebyla však prohlášena za nelegitimní a zbavena práv členky dánského královského rodu.

V roce 1772 byla matka Luisy Augusty obviněna z cizoložství, manželem zapuzena a vypovězena z Dánska, a to na popud královy ambiciózní nevlastní matky, královny vdovy Juliany Marie. Děti nešťastné královny (Luisa Augusta a její starší bratr, budoucí král Frederik VI.) pak bez matky žily v paláci Christiansborg pod dohledem této nevlastní babičky; za těchto okolností se mezi oběma sourozenci vytvořily velmi těsné vztahy, které trvaly celý život.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Již v Luisiných osmi letech vznikl v jejím okolí plán provdat ji za příslušníka některé z vedlejších větví oldenburské dynastie, aby u jejích eventuálních budoucích dětí, jež by se mohly stát následníky dánského trůnu, byla zajištěna krev dánského panovnického rodu; u ní panovalo podezření, že není dcerou královou. Nakonec byl vybrán její vzdálený bratranec, augustenburgský princ následník. 27. května 1786, ve věku 14 let, uzavřela Luisa Augusta sňatek s augustenburgským princem Frederikem Kristiánem.

Z manželství vzešly tři děti, dcera a dva synové:

Po smrti manžela strávila Luisa Augusta zbytek života správou Augustenborgského panství a výchovou a zabezpečením svých dětí. V době její smrti dcera Karolina Amálie byla již jako manželka Kristiána VIII. dánskou královnou.

Potomstvo Luisy Augusty bylo a je početné. Mezi jinými lze jmenovat Fridricha VIII. Šlesvicko-Holštýnského a jeho pravnuka, současného švédského krále Karla XVI. Gustava, či řeckého krále Konstantina II. a jeho sestru, španělskou královnu Sofii, matku španělského krále Filipa.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Luisa Augusta de Dinamarca na španělské Wikipedii.