Alžběta Dánská (1935)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alžběta Dánská
Úplné jméno Elisabeth Caroline-Mathilde Alexandrine Helena Olga Thyra Feodora Estrid Margrethe Désirée
Narození 8. května 1935
palác Sorgenfri, Kodaň, Dánsko
Úmrtí 19. června 2018 (ve věku 83 let)
Dynastie Glücksburkové
Otec Knut Dánský
Matka Karolína Matylda Dánská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alžběta Šlesvicko-Holštýnsko-Sonderbursko-Glücksburská, princezna Dánská, (8. května 1935, Kodaň19. června 2018) byla dánská princezna, členka dánské královské rodiny, sestřenice dánské královny Markéty II.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Princezna Alžběta se narodila 8. května roku 1935 v Kodani jako jediná dcera a nejstarší ze tří dětí dánského dědičného prince Knuta (mladšího syna dánského krále Kristiána X.), a jeho manželky Karoliny Matyldy. V červnu téhož roku byla pokřtěna jako Elisabeth Caroline-Mathilde Alexandrine Helena Olga Thyra Feodora Estrid Margarethe Désirée. V roce 1950 byla konfirmována, v roce 1952 ukončila základní školní vzdělání a ve studiu pokračovala ve Švýcarsku na Brillantmont International College v Lausanne.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1956 nastoupila do služby na dánském Ministerstvu zahraničních věcí. V průběhu své služební kariéry působila kromě jiného i jako asistentka archivu ve Washingtonu, nejprve tři roky od roku 1973, poté čtyři roky od roku 1981. Pro MZV pracovala až do roku 2001.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Princezna Alžběta zůstala neprovdána a neměla děti, přes dvacet pět let však žila ve volném svazku s Clausem Hermansenem (až do jeho smrti v roce 1997). Před svou smrtí byla v pořadí následníků dánského trůnu na posledním 12. místě. Její bratří Ingolf a Kristián byli v důsledku svých sňatků s ženami nižšího postavení z následnictví vyřazeni.

Princezna kromě své mateřštiny (dánštiny) hovořila anglicky, francouzsky a německy. Byla nositelkou nejvyššího dánského státního vyznamenání - Řádu slona.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elisabeth zu Dänemark na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]