Petr Alexandrovič Oldenburský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Alexandrovič Oldenburský
Portrét
Petr Alexandrovič, 1908
Narození21. listopadu 1868
Petrohrad, Ruské impérium
Úmrtí11. března 1924
Antibes, Francie
ManželkaOlga Alexandrovna Ruská
OtecAlexandr Oldenburský
MatkaEvženie Maxmilianovna z Leuchtenbergu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Alexandrovič Oldenburský (21. listopadu 1868, Petrohrad11. března 1924, Antibes) byl první manžel velkokněžny Olgy Alexandrovny, nejmladší sestry posledního ruského cara Mikoláše II.

Život[editovat | editovat zdroj]

Původ[editovat | editovat zdroj]

Petr Alexandrovič se narodil v Petrohradu v Oldenburském paláci (později Petrohradská státní univerzita kultury a umění) jako jediné dítě vévody Alexandra Petroviče Oldenburského a jeho manželky Evženie Maxmilianovny z Leuchtenbergu. Petrova matka byla vnučkou ruského cara Mikuláše I. přes jeho dceru, velkokněžnu Marii. Petrův otec byl pravnukem cara Pavla I., a to přes svou babičku, velkokněžnu Kateřinu. Mezi svými blízkými byl znám jako "Péťa".

Manželství[editovat | editovat zdroj]

V roce 1900 začal doprovázet osmnáctiletou velkokněžnu Olgu Alexandrovnu, dceru zesnulého cara Alexandra III. a nejmladší sestru tehdy vládnoucího cara Mikuláše II., do divadla a opery. Jeho žádost o ruku následujícího roku byla pro Olgu překvapením, které později vysvětlila: "Byla jsem tak zaskočená, že jsem mohla říci jen "děkuji"". Předpokládala, že byl Oldenburg do žádosti dotlačen svou ambiciózní matkou. Olga možná přijala jeho návrh, aby získala nezávislost na své matce nebo aby se vyhnula sňatku k cizímu dvoru. Manželství bylo oznámeno v květnu 1901 a pro mnohé bylo nečekané, protože Oldenburg o ženy dříve neprojevoval zájem. Carevna vdova Marie Fjodorovna napsala svému synovi, ruskému carovi Mikulášovi II.: "Jsem si jistá, že neuvěříte, co se stalo. Olga je zasnoubená s Péťou a jsou oba velmi šťastní. Musela jsem souhlasit, ale všechno se událo tak rychle a nečekaně, že tomu stále nemohu uvěřit". Car Mikuláš matce odpověděl: "Nemohu uvěřit, že je Olga skutečně zasnoubená s Péťou. Pravděpodobně byli včera oba opilí...Při čtení vaší poznámky jsme se oba tolik zasmáli, že jsme se ještě nezotavili." Předmanželská smlouva vypracovaná carem, rodinou Oldenburgů a vládními ministry slibovala Olze roční rentu 100 000 rublů od cara a jeden milion rublů uložených do fondu, ze kterého mohla čerpat úroky.

9. srpna 1901 se v Petrohradu uskutečnil velkolepý obřad, který navštívila rodina, vládní ministři, zahraniční vyslanci a dvořané. Líbánky novomanželé strávili v paláci Ramon, venkovském sídle oldenburské rodiny u Voroněže, ale atmosféru zhoršila hádka mezi Petrem a jeho otcem kvůli hazardu. Petr byl notorický a dobře známý hazardní hráč. Peníze, které si vyprosil u manželky, se často ztratily u herního stolu. Na podzim 1901 odcestovali manželé do Biarritz, kde oheň v jejich hotelu zničil mnoho Petrových uniforem a medailí. Olžin strýc, britský král Eduard VII, jim pak půjčil jachtu, kterou odjeli do Sorrenta. Po návratu do Ruska se nastěhovali do luxusního dvou set pokojového domu v ulici Sergievskaja 46 v Petrohradu, který jim zpřístupnil car.

Jejich manželství nebylo konzumováno a přátelé i rodina věřili, že byl Petr homosexuál. Dva roky po svatbě se Olga setkala s jezdeckým důstojníkem jejího věku, Nikolajem Kulikovskym, členem rusko-moldavské šlechtické rodiny. Postavila se Petrovi a požádala ho o rozvod, který on odmítl. Petr Oldenburský však Kulikovského jmenoval svým pobočníkem a dovolil mu žít ve stejné residenci jako rodina Oldenburských a velkokněžna.

Zrušení manželství[editovat | editovat zdroj]

Uprostřed první světové války, po dvou letech odděleného života, bylo Petrovo manželství s Olgou 16. října 1916 zrušeno. O měsíc později se Olga provdala za Nikolaje Kulikovského. Po ruské revoluci se Petrovi a jeho matce podařilo uprchnout z Ruska a usadit se ve Francii.

Jeden jeho známý, senátor A. A. Polovtsev, řekl, že Oldenburg "působí jako nemocný člověk". Byl považován za hypochondra, měl štíhlou, křehkou postavu a upřednostňoval halové aktivity před sportem a zábavou venku.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Petr Alexandrovič Oldenburský zemřel 11. března 1924 ve věku 55 let ve francouzském městě Antibes a byl pohřben v kryptě ruského ortodoxního kostela v chrámu archanděla Michaela v Cannes.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Petr I. Oldenburský
 
 
Jiří Oldenburský
 
 
 
 
 
 
Bedřiška Alžběta Württemberská
 
 
Petr Oldenburský
 
 
 
 
 
 
Pavel I. Ruský
 
 
Kateřina Pavlovna Ruská
 
 
 
 
 
 
Žofie Dorota Württemberská
 
 
Alexandr Oldenburský
 
 
 
 
 
 
Fridrich Vilém Nasavsko-Weilburský
 
 
Vilém Nasavský
 
 
 
 
 
 
Luisa Isabela z Kirchbergu
 
 
Tereza Nasavsko-Weilburská
 
 
 
 
 
 
Fridrich Sasko-Altenburský
 
 
Luisa Sasko-Hildburghausenská
 
 
 
 
 
 
Šarlota Georgina Meklenbursko-Střelická
 
Petr Alexandrovič Oldenburský
 
 
 
 
 
Alexandre de Beauharnais
 
 
Evžen de Beauharnais
 
 
 
 
 
 
Joséphine de Beauharnais
 
 
Maximilian de Beauharnais
 
 
 
 
 
 
Maxmilián I. Josef Bavorský
 
 
Augusta Bavorská
 
 
 
 
 
 
Augusta Vilemína Marie Hesensko-Darmstadtská
 
 
Evženie Maxmilianovna z Leuchtenbergu
 
 
 
 
 
 
Pavel I. Ruský
 
 
Mikuláš I. Pavlovič
 
 
 
 
 
 
Žofie Dorota Württemberská
 
 
Marie Nikolajevna Ruská
 
 
 
 
 
 
Fridrich Vilém III.
 
 
Šarlota Pruská
 
 
 
 
 
 
Luisa Meklenbursko-Střelická
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Duke Peter Alexandrovich of Oldenburg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]