Ruská revoluce (1917)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ruská revoluce (1917)
Bolševické jednotky útočí na carskou policii v březnu 1917.
Bolševické jednotky útočí na carskou policii v březnu 1917.
Datum událostí 1917
Místo Ruské impérium

Ruská revoluce 1917 je souhrnný termín pro sérii revolucí, které se odehrály v Ruském impériu v průběhu roku 1917. Ty sestávaly ze dvou odlišných revolucí (fází): Únorové revoluce a Říjnové revoluce.

Předchozí události[editovat | editovat zdroj]

Únorové události[editovat | editovat zdroj]

Nepokoje vyplynuly ze špatné situace v Rusku, trvající už od konce 19. století. Další zhoršení přinesla první světová válka, která pro Ruskou říši představovala vypětí všech sil a nespokojenost společnosti vyústila v revoluci. Car Mikuláš II. abdikoval a byl nahrazen prozatímní vládou po Únorové revoluci (odehrála se ve skutečnosti v březnu, protože v Rusku se používal juliánský kalendář).

Říjnové události[editovat | editovat zdroj]

Po Říjnové revoluci (listopad 1917) bolševici v čele s Vladimirem Iljičem Leninem, svrhli Prozatímní vládu a založili Čeku k potlačení opozice. Aby ukončili zapojení Ruska do světové války, za cenu velkých územních ústupků, podepsalo vedení bolševiků s Německem v březnu 1918 Brestlitevskou mírovou smlouvu.

Proti vládě bolševiků se však mezitím postavily opoziční síly, načež vypukla [[ruská občanská válka,kterou vyhráli bolševici.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ruská revolúcia 1917 na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]