Amálie Oldenburská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amálie Oldenburská
Královna řecká
Amalia of Oldenburg.jpg
Doba vlády 22. prosince 183623. října 1862
Sňatek 22. prosince 1836
Manžel Ota I. Řecký
Úplné jméno Amalie Marie Friederike
Narození 21. prosince 1818
Oldenburg, Oldenburské velkovévodství
Úmrtí 20. května 1875 (ve věku 56 let)
Bamberk, Bavorské království
Pohřbena Krypta kostela sv. Kajetána v Mnichově
Rod Holstein-Gottorp
Otec August I. Oldenburský
Matka Adéla Anhaltská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amálie Oldenburská (Amalie Marie Friederike; 21. prosince 1818, Oldenburg20. května 1875, Bamberk) byla rodem oldenburská vévodkyně a jako manželka řeckého krále Oty I. Řeckého řecká královna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 21. prosince 1818 v Oldenburgu jako první dítě vévody Augusta I. Oldenburského (později velkovévoda) a jeho první manželky princezny Adély Anhaltské.

Dne 22. prosince 1836 se v Oldenburgu provdala za krále Otu I. Řeckého, syna krále Ludvíka I. Bavorského a jeho manželky princezny Terezy Sasko-Hildburghausenské. Princ Oto byl ustanoven králem roku 1833 při vytvoření nového Řeckého království. Jejich manželství zůstalo bez potomků.

V začátcích mladé monarchie Amálie se svou krásou a zlomyslností přinesla ducha inteligentní módy do zbídačené země. Aktivně pracovala na sociálním zlepšení a tvorbě zahrad v Aténách a tím si získala srdce Řeků. Město Amaliada a obec Amaliapoli byly pojmenovány po královně. Byla první, kdo představil v Řecku vánoční stromeček.

Stejně jako její manžel Oto a jeho bavorští poradci se dostávala do politických bojů s řeckými politickými silami. Když se zapojila do politiky, stala se terčem krutých útoků.

V únoru 1861 univerzitní student jménem Aristeidis Dosios (syn politika Konstantinose Dosiose) spáchal na královnu neúspěšný atentát. Byl odsouzen k smrti, avšak královna zasáhla a atentátník byl omilostněn a trest mu byl zmírněn na doživotí.

O rok později, zatímco byl královský pár na návštěvě Peloponésu, vypukla v Athénách vzpoura. Velmoci vyzvaly Otu, aby odstoupil a jeho vláda byla u konce. Zbytek svého života strávila Amálie se svým manželem v Bavorsku.

Zemřela 20. května 1875 v Bamberku. Pohřbena byla vedle svého manžela v kryptě kostela svatého Kajetána v Mnichově.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Amalia of Oldenburg na anglické Wikipedii.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]