Ota I. Řecký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ota I. Řecký
Prinz Otto von Bayern Koenig von Griechenland 1833.jpg
Rodné jméno Otto Friedrich Ludwig von Bayern
Narození 1. června 1815
Salzburg
Úmrtí 26. července 1867 (ve věku 52 let)
Bamberk
Místo pohřbení Kostel svatého Kajetána (Mnichov)
Ocenění rytíř Řádu zlatého rouna
Řád Spasitele
Řád sv. Ondřeje
Královský uherský řád sv. Štěpána
Manžel(ka) Amálie Oldenburská (od 1836)
Partner(ka) Jane Digby
Rodiče Ludvík I. Bavorský a Tereza Saská
Příbuzní Matilda Karolína Bavorská[1], Adéla Augusta Bavorská, Hildegarda Luisa Bavorská, Alexandra Bavorská, Luitpold Bavorský, Maxmilián II. Bavorský a Adalbert Vilém Bavorský (sourozenci)
Funkce král
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ota I., král Řecka (plným jménem německy Otto Friedrich Ludwig von Wittelsbach, řecky Όθων, Βασιλεύς της Ελλάδος) (1. června 1815 - 26. července 1867) byl první moderní král Řeckého království, dosazený roku 1832 na řecký trůn na základě rozhodnutí Velké Británie, Francie a Ruska.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako druhý syn bavorského krále a filheléna Ludvíka I. Na trůn nastoupil ještě v době, kdy nebyl plnoletý, takže za něj v prvních letech vládla tříčlenná regentská rada, jejíž členové byli všichni bavorského původu. Po dosáhnutí dospělosti Ota regenty odvolal, vzhledem k jejich neoblíbenosti mezi řeckou veřejností, a dále vládl jako absolutní monarcha. Po ozbrojeném povstání však Ota roku 1843 souhlasil s vytvořením ústavy.

Během svého panování musel Ota čelit problémům s řeckou finanční situací a dále také s církevními záležitostmi. Politika řeckého království se v této době zakládala na vztazích se třemi protektorskými mocnostmi a na schopnosti udržet si jejich podporu. Aby si udržel ve státě silnou pozici, musel poštvávat řecké zástupce jednotlivých velmocí navzájem proti sobě, ale zároveň si nesměl znepřátelit samotné velmoci. Otově popularitě značně uškodily blokády řeckého pobřeží britským námořnictvem roku 1850 a znovu o tři roky později, které se uskutečnily na základě snahy donutit Řecko zastavit útoky proti Osmanské říši během krymské války. Následně byl spáchán neúspěšný atentát na královnu a poté roku 1862 byl Ota I. vyhoštěn ze země, zatímco byl na propagační cestě po Peloponésu.[2] Zemřel v exilu v Bavorsku roku 1867.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

22. listopadu 1836 se Ota oženil s princeznou Amalií Oldenburskou (18. prosince 1818 - 25. května 1875). Pár se nedočkal potomků.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

první řecký král Ota I.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HRADEČNÝ, Pavel a kol. Dějiny Řecka. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2004. ISBN 80-7106-192-1. 
  • RALL, Hans; RALL, Marga. Die Wittelsbacher in Lebensbildern. Graz ; Wien ; Köln ; Regensburg: Styria ; Pustet, 1986. 431 s. ISBN 3-222-11669-5. (německy) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Otto of Greece na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. HRADEČNÝ, Pavel a kol. Dějiny Řecka. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2004. ISBN 80-7106-192-1. S. 313. Dále jen [Hradečný]. Předchůdce:
-
Znak z doby nástupu Řecký král
18331862
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jiří I. Řecký