Vilém IV. Oranžský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vilém IV. Oranžský
Guillaume IV d'Orange-Nassau.jpg
Narození 1. září 1711
Leeuwarden
Úmrtí 22. října 1751 (ve věku 40 let)
Huis ten Bosch
Místo pohřbení Nieuwe Kerk
Alma mater Fríská akademie ve Franekeru
Ocenění Podvazkový řád
Manžel(ka) Anna Hannoverská (1734–1751)
Děti Karolína Oranžsko-Nassavská
Vilém V. Oranžský
Anna van Oranje-Nassau
unnamed son van Oranje-Nassau
unnamed daughter van Oranje-Nassau
unnamed daughter2 van Oranje-Nassau
Anne Marie van Oranje-Nassau, Princess of Orange
Rodiče Jan Vilém Friso a Marie Luisa Hesensko-Kasselská
Příbuzní Amálie Oranžsko-Nasavská (sourozenec)
Fridrich Vilém Nasavsko-Weilburský, Amálie Šarlota Vilhelmína Louisa Nasavsko-Weilburská, Henrietta Nasavsko-Weilburská, Jiří Vilhelm Belgikus Nasavsko-Weilburský, Vilhelm Karl Ludvík Flamand Nasavsko-Weilburský, Augusta Karolína Marie Nasavsko-Weilburská, Vilhelmína Louisa Nasavsko-Weilburská, Karolína Louisa Frederika Nasavsko-Weilburská, Karl Ludvík Nasavsko-Weilburský, Karl Fridrich Vilhelm Nasavsko-Weilburský, Karl Prinz von Nassau-Weilburg[1], Wilhelm Prinz von Nassau-Weilburg[1] a daughter1 von Nassau-Weilburg[1] (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vilém IV. Oranžský (nizozemsky Willem Karel Hendrik Friso), 1. září 1711, Leeuwarden22. října 1751, den Haag) byl prvním dědičným místodržícím Republiky Spojených provincií nizozemských.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vilém IV. Oranžský a jeho manželka Anna Hannoverská se svými dětmi Karolinou a Vilémem

Narodil se v Leeuwarden v Nizozemí jako syn Jana Viléma Frisa, prince Oranje-Nassau (hlavy fríské linie dynastie Oranje-Nassau) a jeho manželky Marie Luisy Hessensko-Kasselské. Narodil se jako pohrobek šest týdnů po smrti svého otce, po němž zdědil úřad místodržitele Fríska a místodržitele Groningen (oba pod regentstvím své matky do roku 1731) a roce 1722 byl zvolen rovněž místodržitelem provincie Geldern.

V roce 1733 se Vilém stal rytířem Podvazkového řádu. V roce 1739 zdědil území náležející formálně linii Nassau-Dillenburg, v roce 1743 zdědil i území linie Nassau-Siegen.

V dubnu roku 1747 vpadla do Flander francouzská armáda. S cílem potlačit vnitřní konflikty mezi různými frakcemi byl Vilém jmenován dědičným generálním místodržitelem všech sedmi Sjednocených provincií (jak v mužské, tak v ženské linii). Vilém spolu s rodinou přesídlil z Leeuwarden do Haagu. Přestože měl do té doby jen málo zkušeností se záležitostmi správy a vlády, získal záhy u Holanďanů značnou popularitu. Zrušil dodatkové daně, které dávaly příležitost k nelegálnímu obohacování. Stal se generálním ředitelem Vereenigde Oostindische Compagnie (Nizozemská Východoindická společnost) a podporoval nejbohatší vrstvu, což ještě více prohloubilo rozdíly mezi bohatými a chudými.

Vilém zastával úřad generálního místodržícího celého Nizozemí až do své smrti v roce 1751 v Haagu.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

25. března roku 1734 se oženil s Annou Hannoverskou, Princess Royal, nejstarší dcerou Jiřího II., krále Anglie a jeho manželky Karoliny z Ansbachu. Z manželství vzešlo pět potomků, čtyři děvčata a nejmladší chlapec, z nich pouze třetí dcera a syn se dožili dospělosti:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]