Vilém IV. Oranžský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vilém IV. Oranžský
Guillaume IV d'Orange-Nassau.jpg
Narození 1. září 1711
Leeuwarden
Úmrtí 22. října 1751 (ve věku 40 let)
Huis ten Bosch
Místo odpočinku Nieuwe Kerk
Manžel(ka) Anna Hannoverská
Děti Karolína Oranžsko-Nassavská
Vilém V. Oranžský
Anna van Oranje-Nassau
Rodiče Jan Vilém Friso a Marie Luisa Hesensko-Kasselská
Příbuzní Amálie Oranžsko-Nasavská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vilém IV. Oranžský (nizozemsky Willem Karel Hendrik Friso), 1. září 1711, Leeuwarden22. října 1751, den Haag) byl prvním dědičným místodržícím Republiky Spojených provincií nizozemských.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vilém IV. Oranžský a jeho manželka Anna Hannoverská se svými dětmi Karolinou a Vilémem

Narodil se v Leeuwarden v Nizozemí jako syn Jana Viléma Frisa, prince Oranje-Nassau (hlavy fríské linie dynastie Oranje-Nassau) a jeho manželky Marie Luisy Hessensko-Kasselské. Narodil se jako pohrobek šest týdnů po smrti svého otce, po němž zdědil úřad místodržitele Fríska a místodržitele Groningen (oba pod regentstvím své matky do roku 1731) a roce 1722 byl zvolen rovněž místodržitelem provincie Geldern.

V roce 1733 se Vilém stal rytířem Podvazkového řádu. V roce 1739 zdědil území náležející formálně linii Nassau-Dillenburg, v roce 1743 zdědil i území linie Nassau-Siegen.

V dubnu roku 1747 vpadla do Flander francouzská armáda. S cílem potlačit vnitřní konflikty mezi různými frakcemi byl Vilém jmenován dědičným generálním místodržitelem všech sedmi Sjednocených provincií (jak v mužské, tak v ženské linii). Vilém spolu s rodinou přesídlil z Leeuwarden do Haagu. Přestože měl do té doby jen málo zkušeností se záležitostmi správy a vlády, získal záhy u Holanďanů značnou popularitu. Zrušil dodatkové daně, které dávaly příležitost k nelegálnímu obohacování. Stal se generálním ředitelem Vereenigde Oostindische Compagnie (Nizozemská Východoindická společnost) a podporoval nejbohatší vrstvu, což ještě více prohloubilo rozdíly mezi bohatými a chudými.

Vilém zastával úřad generálního místodržícího celého Nizozemí až do své smrti v roce 1751 v Haagu.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

25. března roku 1734 se oženil s Annou Hannoverskou, Princess Royal, nejstarší dcerou Jiřího II., krále Anglie a jeho manželky Karoliny z Ansbachu. Z manželství vzešlo pět potomků, čtyři děvčata a nejmladší chlapec, z nich pouze třetí dcera a syn se dožili dospělosti:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]