Albertina Agnes Oranžská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Albertina Agnes Oranžská
Albertina Agnes
Manžel Vilém Fridrich Nasavsko-Dietzský
Narození 9. duben 1634
Haag
Úmrtí 26. května 1696
palác Oranjewoud
Potomci Amálie
Jindřich Kazimír
Vilemína Žofie Hedvika
Dynastie Nasavští
Otec Frederik Hendrik Oranžský
Matka Amálie zu Solms-Braunfels

Albertina Agnes Oranžská (* 9. dubna 1634, Haag - 26. května 1696, Leeuwarden) byla pátá dcera Frederika Hendrika, prince oranžského, a Amálie zu Solms-Braunfels. Také místodržitelka Fríska, Drentska a Groningenu.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Frederick, Amália a jejich tři nejmladší dcery, Albertina druhá zprava

Albertina Agnes se narodila v Haagu a byla šestá z devíti dětí narozených Frederikovi a Amálii Někteří z jejích sourozenců ale zemřeli již v dětství a ze sedmi dcer se dožily dospělosti pouze čtyři; Luisa Henrietta, Henrietta Kateřina a Marie. Dvě její sestry zemřeli ještě jako novorozeňata, Alžběta Šarlota se dožila deseti let. Měla také dva bratry; Viléma a Hendrika Ludvíka, který zemřel jako novorozeně.

Albertiny prarodiči z otcovy strany byli Vilém I. Oranžský a jeho čtvrtá manželka Luisa de Coligny. Henriettin dědeček, Vilém, byl zavražděn na příkaz Filipa II. Španělského, zastánce katolického Španělska, který věřili, že Vilém zradil španělského krále a všechny katolíky. Naopak jejími prarodiči z matčiny strany byli Johann Albrecht I. zu Solms-Braunfels (dědeček) a jeho manželka Agnes zu Sayn-Wittgenstein.

Albertina Agnes se roku 1652, když jí bylo 18 let, provdala za svého bratránka Viléma Fridricha Nasavsko-Dietzského. Spolu měli tři děti:

Život[editovat | editovat zdroj]

Po smrti svého manžela v roce 1664 se stala regentkou ve Frísku, Groningenu a Drentsku. V roce 1665 Anglie a biskupství Münster vyhlásilo válku Nizozemsku. Většina peněz, které byly v tu dobu k dispozici tak byly využity k nákupu loďstva. Když byla provincie Groningen v obležení, Albertina Agnes spěchala do města, aby zdejší obyvatele morálně podpořila. Tlak krále Ludvíka XIV. Francouzského, nakonec obležení rozbil a provincie byla zachráněna. O šest let později ale angličané opět začali Nizezemsko obléhat, tentokrát z jihu. Ludvík XIV se svojí armádou nemohl včas přijet na pomoc a proto Albertina Agnes organizovala obranu sama.

V roce 1676 si pak Albertina Agnes koupila sídlo v Oranjewoud a nazval ho Oranjewoud Palace. Zde i roku 1696, ve svých 62 letech, zemřela.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Countess Albertine Agnes of Nassau na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]