Tereza Sasko-Altenburská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tereza Sasko-Altenburská
vévodkyně z Dalarny
Thérèse de Saxe-Altenbourg.jpg
Manžel August z Dalarny
Úplné jméno Therese Amalia Karolina Josefina Antoinetta
Narození 21. prosince 1836
Ansbach
Úmrtí 9. listopadu 1914 (77 let)
Stockholm
Otec Eduard Sasko-Altenburský
Matka Amálie z Hohenzollern-Sigmaringen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tereza Sasko-Altenburská (21. prosince 18369. listopadu 1914) byla rozenou sasko-altenburskou princeznou a sňatkem s Augustem, vévodou z Dalarny, princeznou švédskou a norskou. Ve Švédsku byla známa jako Teresia.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Tereza se narodila jako dcera prince Eduarda Sasko-Altenburského a Amálie z Hohenzollern-Sigmaringen. Dětství trávila v Bavorsku. Po smrti svého otce v roce 1852 žila se svou sestřenicí Marií, hannoverskou královnou, a strýcem z matčiny strany.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

V roce 1864 ji v Düsseldorfu navštívil princ August Švédský a Norský, a poté, co tam strávil týden, aby ji poznal, bylo oznámeno jejich zasnoubení. 16. dubna 1864 se v Altenburgu vzali. Tereza tak získala titul švédská a norská princezna a vévodkyně z Dalecarlie (Dalerny).

Ve Švédsku přijala jméno Teresia. Byla popisována jako malá s křehkým vzezřením. Teresia s Augustem nebyli romanticky zamilovaní, ale byli dobrými přáteli a žili spolu v harmonickém manželství. Děti spolu neměli. Teresia trpěla duševními problémy a občas se hroutila. August jednou řeklː Říkají mi hlupáku, ale měli by slyšet mou Terezuǃ Láskyplně jí také říkal moje malá Hopsy-Totsie (Švédskyː min lilla hoppetossa). Tereza se přátelila se svou švagrovou Evženií, kterou v létě navštěvovala na Gotlandu. Zajímala se o hudbu a často navštěvovala Švédskou královskou akademii hudby.

V roce 1873 ovdověla a obdržela vlastního opatrovníka Louise Gerharda De Geera. Tou dobou si dopisovala s Ohanem Demirgianem, známým arménským umělcem, s nímž se seznámila v roce 1869, kdy jeho přítomnost u dvora vyvolala skandál. V roce 1875 Fritz von Darnel napsalː Vévodkyně z Dalarny je nyní svými německými příbuznými prohlášena za smyslů zbavenou a na jejich žádost zůstane přes zimu ve Švýcarsku, kde se o ni postará lékař. Do Švédska se vrátila v roce 1890 a usadila se v paláci Haga. Byla pak běžně nazývána "Vévodkyně Haga". Proslavila se svou dobrou kuchyní. Jedla tak moc, až se stala obézní. Zemřela v roce 1914.

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

  • 21. prosince 1836 – 16. dubna 1864: Její Jasnost princezna Tereza Sasko-Altenburská
  • 16. dubna 1864 – 7. června 1905: Její Královská Výsost princezna Teresia Švédská a Norská, vévodkyně z Dalarny
  • 7. června 1905 – 9. listopadu 1914: Její Královská Výsost princezna Teresia Švédská, vévodkyně z Dalarny

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Therese of Saxe-Altenburg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Tereza Sasko-Altenburská ve Wikimedia Commons