Luisa Amélie Bádenská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luisa Amélie Bádenská
Louise of Wasa c 1840 by Josef Kriehuber.jpg
Narození 5. června 1811
Schwetzingen
Úmrtí 19. července 1854 (ve věku 43 let)
Karlsruhe
Místo pohřbení Katedrála Nejsvětější Trojice
Národnost Němci
Manžel(ka) Gustav Gustavsson Vasa (1830–1854)
Děti Karola Vasa-Holstein-Gottorpská
Ludvík Vasa
unnamed son von Holstein-Gottorp
Karola Vasa von Holstein-Gottorp, Princess of Sweden
Rodiče Karel Ludvík Fridrich Bádenský a Stéphanie de Beauharnais
Příbuzní Marie Amélie Bádenská a Josefína Bádenská (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luisa Amélie Stefanie von Baden (5. června 1811, Schwetzingen19. července 1854, Karlsruhe) byla rodem bádenská a sňatkem švédská princezna.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ a mládí[editovat | editovat zdroj]

Luisa Amélie se narodila jako první z dětí bádenského velkovévody Karla Ludvíka a jeho manželky Stéphanie de Beauharnais, adoptivní dcery francouzského císaře Naopoleona Bonaparte.

Manželství jejích rodičů vzniklo v roce 1806 jako politicky motivované spojení a nelze je označit za šťastné. Zatímco Stefanie dlela v Mannheimu, trávil její manžel se svým strýcem Ludvíkem I. Bádenským čas orgiemi v Karlsruhe. Stefaniin adoptivní otec, mocný Napoleon Bonaparte, byl poměry na bádenském dvoře velmi rozezlen, přesto však vytvořil nové velké Bádensko. Karel Fridrich Bádenský, vládnoucí bádenský velkovévoda a Luisin pradědeček, byl nicméně vyzván k tomu, aby Ludvíka, svého nejmladšího syna z prvního manželství, vykázal ze sídelního města. Luisiným rodičům to pramálo pomohlo, sblížili se teprve po letním pobytu v Baden-Badenu v roce 1810; v roce 1811 pak se narodila Luisa. V tomtéž roce se stal její otec druhým velkovévodou bádenským.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

9. listopadu roku 1830 se v Karslruhe provdala za bývalého švédského korunního prince, svého bratrance Gustava von Holstein-Gottorp, syna sesazeného švédského krále Gustava IV. Adolfa a jeho manželky, bádenské princezny Frederiky Dorotey. Gustav byl činný v císařské vojenské službě a manželé žili po svatbě v Schönbrunnu. Z manželství, které bylo v roce 1844 rozvedeno, se narodili dva potomci, starší chlapec však zemřel jako nemluvně krátce po narození:

Luisa zemřela v Karlsruhe 19. července roku 1854 a 26. července byly její ostatky přeneseny do Sigmaringenu, kde tehdy žila její sestra Josefína Bádenská; zde byla pohřbena ve velkovévodské hrobce.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]