Vilemína Pruská (1774–1837)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vilemína Pruská
nizozemská královna
lucemburská velkovévodkyně
Vilemína Pruská
Vilemína Pruská
Doba vlády 15. březen 1815 - 12. říjen 1837
Manžel Vilém I. Nizozemský
Úplné jméno Friederike Luise Wilhelmine
Narození 18. listopad 1774
Postupim
Úmrtí 12. října 1837
palác Noordeinde, Haag
Pohřbena Nieuwe Kerk (Delft)
Předchůdce nový titul
Následník Anna Pavlovna Ruská
Potomci Vilém
Frederik
Charlotta Luisa
Marianna
Dynastie Hohenzollernové
Otec Fridrich Vilém II.
Matka Frederika Luisa Hesensko-Darmstadtská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frederika Luisa Vilemína (18. listopadu 1774, Postupim12. října 1837, den Haag) byla rodem pruská princezna a sňatkem nizozemská královna.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vilemína se narodila jako čtvrté z osmi dětí pruského krále Fridricha Viléma II. a jeho manželky Frederiky Luisy Hessensko-Darmstadtské. O jejím mládí není mnoho známo. Její výchova a vzdělání probíhaly pod pečlivým dohledem jejího strýce Fridricha Velikého.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

1. října roku 1791 se v Berlíně provdala za svého bratrance Viléma, syna nizozemského místodržitele Viléma V. Oranžského a jeho manželky Vilemíny Pruské, její tety. Mladí manželé se usadili v paláci Noordeinde v Haagu. Z jejich šťastného manželství vzešlo pět dětí, pouze tři však se dožily dospělosti:

V roce 1795 roku Francie zaútočila na Spojené provincie nizozemské. Vilemína spolu s celou rodinou musela odejít do exilu. Nejprve se uchýlili do Anglie a poté do Berlína, kde panoval její bratr, Fridrich Vilém III. Roku 1812 získala Vilemína od svého bratra dolnoslezské panství Heinrichau. Do Haagu se vrátili na počátku roku 1815 a Vilém byl provolán nizozemským králem. Podle článku 13 Nizozemské ústavy z 24. srpna 1815 byli Vilemínini potomci určeni jako legitimní nástupci nizozemského trůnu.

Královna[editovat | editovat zdroj]

Princezna Vilemína se stala první nizozemskou královnou v roce 1815. Královna Vilemína, duchaplná a vtipná, ale i vážná žena, byla velmi skromná a většinou zůstávala v ústraní, ve stínu svého manžela. Zemřela v paláci Noordeinde v Haagu 12. října roku 1837 ve věku 62 let. Pohřbena byla v Nieuwe Kerk v Delft, místě posledního odpočinku nizozemské panovnické rodiny.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Nizozemská královna
Předchůdce:
Hortense de Beauharnais (jako holandská královna)
18151837
Vilemína Pruská (1774–1837)
Nástupce:
Anna Pavlovna Ruská