Gabriel Fahrenheit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gabriel Fahrenheit
Fahrenheit small.jpg
Narození 24. května 1686
Gdaňsk
Úmrtí 16. září 1736 (ve věku 50 let)
The Hague
Ocenění člen Královské společnosti
Podpis Gabriel Fahrenheit – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Daniel Gabriel Fahrenheit (24. května 1686, Gdaňsk, Polsko-litevská unie16. září 1736, Haag, Nizozemsko) byl fyzik německého původu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Fahrenheit se narodil v Gdaňsku, který byl v té době součástí Polska. Byl nejstarším synem kupce Daniela Fahrenheita, kterého předci do Gdaňska přišli z pruského Královce. Byl jedním z pěti Fahrenheitových dětí, které přežily dětství. Po brzké a nešťastné smrti jeho rodičů, způsobené požitím jedovatých hub, musel Gabriel začít s prací. Jeho zájem o přírodní vědy způsobil, že začal studovat a konat pokusy v této oblasti. Studie jej přivedly až do nizozemského hlavního města Amsterdamu, kde se živil přednáškami z chemie. V roce 1724 se stal členem královské akademie věd v Londýně.

Fahrenheitova stupnice[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějším Fahrenheitovým vynálezem je jeho skoro dokonalý rtuťový teploměr s dochovanou stupnicí. Tato stupnice se podle autora nazývá Fahrenheitova, odpovídající jednotka se značí °F. Tato stupnice se v některých zemích světa dodnes používá, a to hlavně v USA a Jamajce.

Když začal sestavovat své první teploměry, používal do nich jako náplň alkohol. Později zjistil, že lepších výsledků se dosahuje s rtutí, a tak začal své teploměry plnit rtutí místo alkoholu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]