Rachel Ruyschová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rachel Ruyschová
Portrait of Rachel Ruysch by Godfried Schalcken.jpg
Narození 3. června 1664
Haag
Úmrtí 12. srpna 1750 (ve věku 86 let)
Amsterdam
Manžel(ka) Juriaen Pool
Rodiče Frederik Ruysch
Příbuzní Anna Ruyschová (sourozenec)
Funkce dvorní malíř
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rachel Ruysch, "Zátiší s kyticí květin a švestkami"

Rachel Ruysch (3. června 1664 Haag12. srpna 1750 Amsterdam) byla nizozemská malířka specializovaná na zátiší s květinami.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ve třech letech se přestěhovala z Haagu do Amsterdamu. Její otec, Frederik Ruysch, známý anatom a botanik, zde získal profesorské místo. V patnácti letech se začala učit u Willema van Aelsta, známého deltfského malíře zátiší. Roku 1693 se provdala za portrétistu Juriaena Poola (1666-1745), s kterým měla deset dětí. Její sestra Pieternel byla provdána za Jana Munnickse, kresliče květin v amsterdamské Hortus Botanicus.

Roku 1701 byla Rachel přijata do malířského cechu v Haagu. O několik let později byla pozvána na dvůr do Düsseldorfu a pracovala zde jako dvorní malíř pro Johanna Wilhelma. Působila zde mezi lety 17081716. Roku 1723 vyhrála loterii, ale stále malovala pro své prominentní klienty.

Ruyschová žila 85 let a byla umělecky aktivní téměř po celý život. Je známo kolem sta jejích prací. Pozadí jejích maleb je obvykle tmavé. Je také zmiňována pro detailní a realistické vykreslení křišťálových váz.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rachel Ruysch na anglické Wikipedii.