Gulden Nizozemských Antil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Gulden Nizozemských Antil (ISO 4217 kód ANG) byl měnou autonomního státu Nizozemské Antily (ostrovy Curaçao, Bonaire, Svatý Eustach, Saba a jižní část ostrova Svatý Martin). V současnosti ho používají již jen Curaçao a Svatý Martin.

Do roku 1986 byl součástí Nizozemských Antil i ostrov Aruba, pro který byl gulden také zákonnou měnou. V tomto roce ale Aruba získala status aparte, a tím se dostala na stejnou politickou úroveň jako Nizozemské Antily, a začala používat svou vlastní měnu - arubský florin (AWG). Podle dohody obou celků (Aruba a Niz. Antily) bylo možné i na Arubě, i v Nizozemských Antilách platit guldenem i florinem.

Obě měny jsou pevně navázány na americký dolar (USD) ve fixním kurzu:

1 USD = 1,790 ANG

1 USD = 1,790 AWG

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Nizozemské Antily 10. října 2010 oficiálně zanikly. Ostrovy Curaçao a Svatý Martin získaly stejný status, jako má Aruba a staly se autonomními zeměmi v rámci Nizozemského království. Zbylé 3 ostrovy (Bonaire, Svatý Eustach a Saba) se staly zvláštními správními obvody Nizozemska a používá se pro ně společné označení Karibské Nizozemsko. Od 1. 1. 2011 byl gulden Nizozemských Antil na těchto 3 ostrovech nahrazen americkým dolarem [1]. Gulden Nizozemských Antil je dále platný na ostrovech Curaçao a Svatý Martin, nicméně i zde se počítá s tím, že v budoucnu bude nahrazen jinou měnou (uvažuje se buď o euru, které platí mj. ve francouzské části Svatého Martina, nebo také o americkém dolaru, na nějž je gulden pevně navázán). Vedou se také úvahy nahradit stávající gulden Nizozemských Antil v kursu 1:1 nově vzniklým karibským guldenem (stávající oběživo by tak zůstalo minimálně po nějakou dobu nadále v oběhu).

Mince a bankovky[editovat | editovat zdroj]

Na Curaçau a Svatém Martinu jsou v oběhu mince nominálních hodnot 1, 5, 10, 25 a 50 centů (1 gulden = 100 centů) a 1, 2½ a 5 guldenů.

Bankovky v oběhu mají hodnoty 10, 25, 50 a 100 guldenů. Existují i bankovky 5 a 250 guldenů, ty se ale postupně z oběhu stahují (pětiguldenová bankovka je nahrazena mincí stejné hodnoty, bankovka 250 guldenů se téměř nepoužívá).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Invoering van de dollar [online]. Rijksdienst Caribisch Nederland [cit. 2011-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-15. (nizozemsky)