Ohňostroj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ohňostroj v Praze uspořádaný na Nový rok 2008
Ohňostroje odpalované z věže British Telecom v Londýně před Olympiádou 2012

Ohňostroj je působivé světelné (a velice hodně zvukové) představení vytvářené pomocí odpalovaných pyrotechnických pomůcek při nejrůznějších slavnostních příležitostech (Nový rok, zahájení sportovní akce, významná výročí a jubilea) nebo pouze pro pobavení či pro vlastní zábavu. Ohňostroje, které původně měly sloužit k zahánění zlých duchů, byly odpalovány již ve staré Číně a jsou uznávány jako určitý druh umění v němž jsou pořádány i soutěže.

Ohňostroje mohou být odpalované různými způsoby a také mohou být doprovázené hudbou. Podle Guinnessovy knihy rekordů byla největší ohňostrojová show pořádána u příležitosti začátku roku v portugalské Madeiře[kdy?] a při otevření hotelu Atlantis Dubaj v září 2008.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Kromě zábavy přináší ohňostroje řadu možných negativních jevů, mezi ně se řadí především výrazný hluk, znečištění ovzduší a životního prostředí, finanční náročnost i riziko požáru. Exploze pyrotechniky může dosahovat až hodnoty 190 decibelů, na tu mohou reagovat negativně především zvířata, dále také starší lidé. Vyděšená zvířata často utíkají, případně opouštějí svá teritoria a úkryty. Ptáci opouštějí svá hnízda a mnohdy nejsou schopni se k nim vrátit, často narážejí do budov. Po ohňostrojích se objevuje zvýšený počet osiřelých mláďat divokých zvířat.[1]

Jak výroba, tak použití ohňostrojů je velká zátěž pro životní prostředí. K výrobě se používají různé chemikálie a minerály těžené velmi neekologickým způsobem. Znečištění ovzduší na Nový rok často stoupá ve městěch až na desetinásobně horší PM hodnoty, než ty, které panují obvykle.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Martin Pavelka: Temné stíny ohňostrojů - Ekolist.cz. Ekolist.cz. Dostupné online [cit. 2018-01-14]. (česky) 
  2. Ohňostroje zhoršily na Silvestra až desetinásobně znečištění ovzduší. Trvalo to několik hodin. ČT24. Dostupné online [cit. 2018-01-14]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]