Stydké pysky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stydké pysky

Stydké pysky (lat. labia pudendi) jsou součástí zevních rodidel ženy (vulvy), které se skládají z velkých a malých stydkých pysků. Jsou to párové kožní řasy zevně pokryté pubickým ochlupením, uvnitř s kůží podobnou sliznici. Vpředu přecházejí do stydkého pahorku (mons pubis), vzadu do hráze (perineum), mezi nimi je stydká štěrbina (rima pudendi), v ní pak malé stydké pysky. Jejich funkce je především ochranná, protože uzavírají vchod do pochvy, čímž brání vnikání nečistot a infekce.

Anatomie[editovat | editovat zdroj]

Velké stydké pysky (lat. labia majora) jsou párové kožní řasy, které obloukovitě obklopují poševní vchod. Jejich vyklenutí kromě tuku tvoří také kavernosní tělesa, která při vzrušení a následném překrvení zduří. Od puberty jsou zevně pokryté chloupky, uvnitř se kůží podobají sliznici. Vyplňují prostor mezi stydkým pahorkem (mons pubis) vepředu a hrází (perineum) vzadu, které jsou zároveň jejich součástí. Mezi nimi je pak stydká štěrbina (rima pudendi) s malými stydkými pysky uvnitř. Pokud žena stojí nebo má nohy u sebe, tak obvykle velké stydké pysky úplně nebo částečně zakrývají ostatní části vulvy. Barva kůže na velkých stydkých pyscích je obvykle podobná celkové barvě jednotlivce, ačkoliv existují značné variace. Vnitřní kůže (sliznice) je často růžová nebo nahnědlá.

Malé stydké pysky (lat. labia minora) jsou dvě jemné kožní řasy ukryté pod velkými stydkými pysky a jsou po obou stranách poševního vchodu. V horní části poševní síně se nachází klitoris a na tomto místě se setkává s malými stydkými pysky.

Barva, velikost a celkový vzhled stydkých pysků se značně liší u každé ženy. U některých žen nejsou malé stydké pysky téměř vidět a u jiných mohou být velké a vyčnívající.

Během sexuálního vzrušení se pysky začnou plnit krví, zduří a jejich barva zčervená.

Existuje operační zákrok - labioplastika - při které lze chirurgicky upravit velikost a vzhled pysků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]