Panenská blána

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Panenská blána
Vnější pohlavní orgány ženy s panenskou blánou
Vnější pohlavní orgány ženy s panenskou blánou
Latinsky hymen vaginae
MeSH A05.360.319.779.479
Gray 1264

Panenská blána nebo též hymen je slizniční řasa, která zcela nebo částečně překrývá poševní otvor žen. Slovo hymen pochází z řeckého slova, znamenajícího membránu nebo blánu. Panenská blána je bohatě zásobena nervovými zakončeními. Její protržení se nazývá deflorace; ta je zpravidla velmi bolestivá.

Vývoj a sexuální aktivita[editovat | editovat zdroj]

Protože sexuální aktivita obvykle panenskou blánu naruší, její přítomnost byla ve společnostech, kde se panenství cení, pokládána za jeho důkaz. Nicméně panenská blána není vždy dokonalým důkazem panenství, protože může být protržena při masturbaci, manipulaci s tampónem nebo nesexuální aktivitou (třeba při cvičení), aniž by žena měla pohlavní styk. Na druhou stranu je možné i to, že žena s neporušenou panenskou blánou už pohlavní styk měla.

Panenská blána je hustě zásobena nervovými zakončeními. Proto její natržení při prvním pohlavním styku obvykle způsobuje prudkou bolest.

Během časných stádií vývoje plodu žádný otvor do pochvy ani neexistuje. Tenká vrstva tkáně, která pochvu ukrývá, se obvykle před narozením částečně rozdělí a vytvoří panenskou blánu s jedním nebo několika otvory, které umožňují menstruaci. V pubertě se vlivem hormonu estrogenu panenská blána stává velmi pružnou. Díky tomu je obvykle možné používat tampony, aniž by se žena o svou panenskou blánu musela bát.

Biologickým účelem panenské blány je pravděpodobně alespoň částečné zamezení vniknutí infekce do těla skrze pohlavní orgány.

Typy panenských blan[editovat | editovat zdroj]

Typy panenských blan

Velikost a tvar otvorů pak je u každé ženy jiný. Některé běžné druhy pak jsou:

  • Kruhová – blána tvoří prstenec okolo poševního otvoru.
  • Přepažená – blána tvoří jeden nebo více pásů napříč poševním otvorem.
  • Dírkovaná – blána překrývá celý poševní otvor, ale obsahuje několik dírek.
  • Po porodu – blána po porodu zcela chybí, zbyly z ní pouze masité zbytky po obvodu poševního otvoru.

Hymenotomie[editovat | editovat zdroj]

Některé ženy se narodí zcela bez panenské blány, jiným panenská blána zcela uzavírá poševní otvor, takže je nutno ji jednoduchým řezem chirurgicky narušit. Panenská blána pak může být i docela silná, takže ženy mohou požádat gynekologa, aby ji protrhl, a zabránil tak bolesti během pohlavního styku. Tomuto zákroku se říká „hymenotomie“. Ženy však také mohou požadovat chirurgickou opravu panenské blány, aby mohly předstírat panenství. I z tohoto důvodu nemůže být přítomnost nebo nepřítomnost důkazem zachovaného nebo ztraceného panenství.

Hymenoplastika[editovat | editovat zdroj]

Hymenoplastika je operace, která obnovuje hymen.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]