Malé stydké pysky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malé stydké pysky
Malé stydké pysky (označeno jako „labia minora“)
Malé stydké pysky (označeno jako „labia minora“)
Malé stydké pysky (označeno jako „labia minora“)
Latinsky labia minora pudendi
Prekurzor urogenitální řasy
Gray 1265

Malé stydké pysky (latinsky: labia minora pudendi), též nymfé (latinsky: nymphae)[1] jsou dvě longitudinální (podélné) slizničné řasy, jejichž velikost se ženu od ženy může velmi lišit (přibližná délka je však 3–4 centimetry a tloušťka 5 milimetrů).[2] Jsou situovány mezi velkými stydkými pysky a rozšiřují se od klitorisu šikmo dolů, do strany a dozadu ke každé straně poševní předsíně, mezi níž a velkými stydkými pysky tyto končí. U panny jsou zadní konce malých stydkých pysků obvykle spojeny uprostřed kožní hranou nazývanou frenulum labiorum pudendi nebo fourchette ("vidlička").

Vpředu se každý malý stydký pysk dělí na dvě části: horní díl prochází nad klitorisem, kde se setkává s protějším pyskem, přičemž nemusí být oba stejně velké; vytvářejí zde poštěváčkovou kapucu, která se klene přes vnější část poštěváčku. Dolní část pysků prochází pod vnější částí klitorisu, spojuje se s povrchem pod ním a společně s protějším pyskem (opět nikoli nutně stejné velikosti) vytváří uzdičku klitorisu. Na opačné straně (povrchu) malých stydkých pysků je mnoho mazových žláz.

Chirurgický úkon spočívající v úpravě velikosti a tvaru malých stydkých pysků se označuje jako labioplastika. Tento úkon bývá prováděn z estetických a praktických důvodů.

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Labia minora na anglické Wikipedii.

  1. Nymphae [online]. Dictionary.com [cit. 2009-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ROB, Lukáš; MARTAN, Alois; CITTERBART, Karel a kolektiv. Gynekologie. 2. vyd. Praha: Galén, 2008. ISBN 978-80-7262-501-7. S. 11. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]