Longboard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
100 cm dlouhý longboard

Longboard je delší verze skateboardu. Jeho délka se většinou pohybuje okolo 1 metru, existují však větší i menší varianty (84-150 cm). Šířka se pohybuje kolem 23-30 cm.

Oproti skateboardu má větší a měkčí kola, díky nimž je stabilnější a má lepší přilnavost. Trucky, tedy kovové části, které spojují prkno s koly a umožňují zatáčet pohybem v pase a pohybem ramen, jsou širší a oproti běžným skateboardům mají tzv. invertní kingpin, tedy osy otočené směrem ven. To rovněž přidává na stabilitě a umožňuje snazší zatáčení.

Využívá se na carving, cruising, downhill, dancing, sliding, freeride, freestyle.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Skateboarding vznikl v 60. letech 20. století, kdy v okolí Santa Monicy a Venice Beach započal psát svou historii. Tehdejší surfaři hledali způsob dopravy na pláž a zábavu na dobu, kdy nejsou vlny. Postupným vývojem skateboardingu a se vznikem snowboardingu vzniklo něco, čemu už můžeme říkat longboard. Kolem roku 1989, kdy zhruba vznikl první klasický oboustranný skateboard, vznikaly i první invertní (longboardové) trucky. Tím se začal psát začátek longboardu.

Typy[editovat | editovat zdroj]

Mezi základní typy longboardů patří pintail, cutout, dropdeck/downhill a drop through. Dále pak existují hybridní longboardy a cruisery.

Nejznámější značky[editovat | editovat zdroj]

Desky: Landyachtz Longboards, Rayne Longboards, Sector 9, Loaded, Apeman boards (ČR), Originalskateboards DB Longboards, Fibretec, Madrid, Longang longboards ( v Čechách), Owl longboards, Mayhem Longboards (v Čechách), Five Mile.

Kola: cadillac wheels, Arbor, ABEC11, Landyachtz, Orangatang, R.A.D. Wheels, Theese wheels.

Trucky: Paris, BEAR, Longbird, Caliber trucks, Gunmetal, Randal trucks.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Freeride[editovat | editovat zdroj]

Freeride neboli jízda z menších kopců je disciplína zařaditelná mezi klasický sjezd (downhill) a cruising na rovině. Jezdí se na menších kopcích a hodí se pro ni většina carvingových prken střední tvrdosti s kvalitními off-set trucky a kolečky okolo 70mm průměru. Jízda je většinou do 40 km/h a jezdec při ní často využívá zatáčení prkna k brzdění pomocí oblouků.

Pro freeride se hodí mírně dlouhé a široké cesty z kopce. Prostor pro jízdu se dá nalézt prakticky kdekoliv, určitě je třeba postupovat od menších kopců k větším. Nejčastějším úrazem na začátku je nezvládnutí brzdění prkna buď slidem či pomocí nohy, proto se doporučuje věnovat základům co nejvíce času.

Ve světě je freeride označován jako slidy.

Sliding[editovat | editovat zdroj]

Slidování se rozšířilo z downhill ježdění, kde primárně sloužilo pro přibrzdění. Nabízí široké spektrum triků a možností. Princip je ale stejný, a to, že se kolečko využívá k tření a smyku. U slidu se používají ruce pro klasický slide, kdy se přenese váha a deska se tak odlehčí, či tzv. stand up slide. Ten se dělá bez pomoci rukou a bývá složitější, ovšem efektní pro jízdu z kopce či přibrzdění, tzv. pre-drift.

Prkna pro slidy prošla delším vývojem. Buď se požívají desky drop-through, které díky nízkému těžišti dobře trhají v potřebný pohyb a nebo klasická top-mount prkna, která nabízejí více kontroly nad pohybem. Prkna jsou většinou do 1 m délky, protože jsou snadnější pro ovládání a lépe zatáčí. Samozřejmostí jsou off-set trucky a tvrdší oblá kolečka velikosti do 72 mm. Tvrdosti okolo 82 a více jsou pak nejlepší pro svůj menší odpor vůči povrchu. Používají se ochranné slide rukavice, které slouží k přenosu váhy na ruce. Helma a chrániče jsou prakticky nezbytnou samozřejmostí.

Pro slidy se hodí strmé a kratší kopce, aby jezdec rychle nabral rychlost a mohl brzdit. Záleží také na vhodném povrchu, aby silnice příliš nedržela kolečka. Pro slidy je třeba mít maximální kontrolu nad deskou. Sliding je cestou, jak se v pomalejší rychlosti naučit prkno používat k brzdění.

Dancing[editovat | editovat zdroj]

Dancing je disciplína, která v sobě spojila prvky freestyle skateboardingu, starých triků na skateboardu a longboardingu v oceánu. Jedná se o různé točivé pohyby, přechody z místa na místo po ploše prkna a elegantní pohyb při jízdě.

Cesta k němu vede přes základy jízdy a je k ní už třeba vědět, kam a kdy přenést váhu a mít prkno celkově pod kontrolou. K tomu se využívají delší prkna okolo 45 palců (115 cm) a šířky okolo 12 palců (30 cm). Kola a trucky mohou být identické jako pro cruising. Pro dancing se doporučuje vždy použití přilby. K jeho provozování stačí větší betonová plocha umožňující prostor pro jízdu všemi směry. Triky se pak dají dobře kombinovat při jízdě z mírného kopce. Zde se doporučuje i využití chráničů.

Downhill[editovat | editovat zdroj]

Královskou a nejprogresivnější disciplínou na longboardu je downhill neboli sjezd. Ta využívá naplno gravitace a schopnosti aerodynamicky zformovat tělo pro snížení odporu vzduchu. K této disciplíně se využívají kopce nad 10 stupňů sklonu. Jezdec se pohybuje rychlostí nad 60 km/h a horní limit prakticky neexistuje.

Pro sjezdy se využívají většinou kvalitní horské cesty či místa s velkým a dlouhým klesáním, aby byl jezdec schopen vyvinout potřebnou rychlost. Pro potřeby aerodynamiky se hodí a jsou doporučovány kožené kombinézy, které chrání celé tělo. Kvůli nebezpečí úrazu se doporučuje tzv. Full-face helma neboli celouzavřená helma s předním krytem.

Prkna pro downhill jsou tvrdá, aby měla stabilitu, mají větší prohnutí pro lepší zatáčivost a jsou dlouhá většinou okolo 95 cm. Trucky na downhill jsou širší kvůli stabilitě, kromě odlévaných trucků se používají i trucky frézované s lepšími jízdními a váhovými vlastnostmi, obě verze by měly mít downhill bushingy válcového tvaru. Používají se keramická ložiska, která mají menší odpor (např. Biltin Bearings). Kola pro downhill jsou většinou větší, širší a měkčí (např. BigZigs).

Protože se jedná o poměrně nebezpečnou jízdu, je třeba prkno plně ovládat a mít pod kontrolou, zvládat techniku freeridu, cruisingu, slidu a brzdění. Nikdy nelze jezdit bez helmy.

Downhill je jako jediná oficiální závodní disciplínou na longboardu. Organizace IGSA pořádá každoročně světový pohár v longboardingu, který má zastávky prakticky po celém světě. Závodí se vždy na čas a na prvenství systémem dvou nejrychlejších jezdců ze 4 ve skupině.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]