Rukavice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pletené rukavice
Rukavice římského císaře Františka I. Lotrinského (17631764)

Rukavice jsou ochranný oděv lidské ruky, který je vyroben z různých materiálů (kůže, kožešina, hedvábí, bavlna, len, vlna, koženka apod.), který měl, mimo jiné, také významný symbolický význam a zejména v minulosti býval dekorativní součástí šatníku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První rukavice byly známy už ve starověku např. v Persii, starověkém Řecku, starověkém Římě a u severských národů. První rukavice měly oddělen jen palec a ostatní prsty byly chráněny společně; později změnily tvar a poskytovaly každému prstu samostatnou ochranu, čím se podstatně zvýšila citlivost ruky a nebyl omezován pohyb prstů. Ve středověku se rukavice staly nenahraditelnou součástí rytířského oděvu (zde sloužily jako čestný odznak nebo i symbol povýšení), byly také odznakem církevních (prelát) a světských hodnostářů (kníže), ale i vlády (král) a práva (propůjčeného tržního nebo mincovního práva). Jako součást šlechtického šatníku se staly předmětem bohatého zdobení, které nakonec vedlo až k tomu, že církev vystoupila proti přepychu této části oděvu. jejich význam a obliba se však ani po tomto zásahu nijak nezmenšila, a zůstaly součástí běžného odívání (hlavně u vyšších vrstev) až do 20. století. V druhé polovině 20. století však ztratily svoji dekorativní funkci a v současnosti se až na pár výjimek využívají zejména jako ochranný prostředek proti nepřízní počasí, jako pracovní rukavice nebo součást sportovního oblečení a vybavení. U nás jsou rukavičkářstvím známá města jako Abertamy, Dobříš apod. Rukavice se vyrábějí z usní z koziny, skopovice (jehněčí) nebo z divočiny.

Dámské rukavičky[editovat | editovat zdroj]

U žen se objevily v šatníku okolo 13. století, kdy ženy začaly nosit dlouhé rukavice z plátna, které sahaly až k loktům. Skutečně ozdobnou částí šatníku se staly až za vlády anglické královny Alžběty I., kdy byly zdobeny bohatou výšivkou. V 16. století se staly nejoblíbenějšími tzv. španělské rukavice, které byly vypracovány z kůzlečiny nebo teletiny až doběla. Velký rozmach zaznamenaly v 17. století, později se jejich tvar, délka, materiál i zdobení často měnilo až do počátku 20. století, kdy se téměř vytratily z dekorativních doplňků dámských šatníků.

Společenské rukavice[editovat | editovat zdroj]

Bílé jelenicové nebo bavlněné rukavice patří k nezbytným doplňkům společenského oděvu i dnes. Jsou využívány například při společenském tanci, kdy zabraňují, mimo jiné, také průniku potu z ruky na šaty tanečnímu partnerovi.

Pracovní rukavice[editovat | editovat zdroj]

Pracovní a ochranné rukavice se používají prakticky ve všech odvětvích zemědělství, průmyslu a dopravy.

Sportovní rukavice[editovat | editovat zdroj]

Existuje mnoho specializovaných druhů a typů rukavic určených pro aktivní sportování. Naprosto nezbytné jsou například ve všech typech a druzích kontaktních sportů (hokej, lakrosu apod.). Specializované rukavice užívají boxeři (boxerské rukavice), vhodné jsou i pro brankáře ve fotbalu a dalších míčových hrách atd, apod. Ochranné rukavice jsou nutné při všech druzích zimních sportů atd. apod. Existují specializované rukavice pro motoristický sport, cyklistiku atd. atd.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rukavice na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu
  • Slovníkové heslo rukavice ve Wikislovníku