Rukavice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pletené rukavice
Rukavice římského císaře Františka I. Lotrinského (17631764)

Rukavice jsou ochranný oděv lidské ruky, který je vyroben z různých materiálů (kůže, kožešina, hedvábí, bavlna, len, vlna, koženka apod.), který měl, mimo jiné, také významný symbolický význam a zejména v minulosti býval dekorativní součástí šatníku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První rukavice byly známy už ve starověku např. v Persii, starověkém Řecku, starověkém Římě a u severských národů. První rukavice měly oddělen jen palec a ostatní prsty byly chráněny společně; později změnily tvar a poskytovaly každému prstu samostatnou ochranu, čím se podstatně zvýšila citlivost ruky a nebyl omezován pohyb prstů. Ve středověku se rukavice staly nenahraditelnou součástí rytířského oděvu (zde sloužily jako čestný odznak nebo i symbol povýšení), byly také odznakem církevních (prelát) a světských hodnostářů (kníže), ale i vlády (král) a práva (propůjčeného tržního nebo mincovního práva). Jako součást šlechtického šatníku se staly předmětem bohatého zdobení, které nakonec vedlo až k tomu, že církev vystoupila proti přepychu této části oděvu. jejich význam a obliba se však ani po tomto zásahu nijak nezmenšila, a zůstaly součástí běžného odívání (hlavně u vyšších vrstev) až do 20. století. V druhé polovině 20. století však ztratily svoji dekorativní funkci a v současnosti se až na pár výjimek využívají zejména jako ochranný prostředek proti nepřízní počasí, jako pracovní rukavice nebo součást sportovního oblečení a vybavení. U nás jsou rukavičkářstvím známá města jako Abertamy, Dobříš apod. Rukavice se vyrábějí z usní z koziny, skopovice (jehněčí) nebo z divočiny.

Dámské rukavičky[editovat | editovat zdroj]

U žen se objevily v šatníku okolo 13. století, kdy ženy začaly nosit dlouhé rukavice z plátna, které sahaly až k loktům. Skutečně ozdobnou částí šatníku se staly až za vlády anglické královny Alžběty I., kdy byly zdobeny bohatou výšivkou. V 16. století se staly nejoblíbenějšími tzv. španělské rukavice, které byly vypracovány z kůzlečiny nebo teletiny až doběla. Velký rozmach zaznamenaly v 17. století, později se jejich tvar, délka, materiál i zdobení často měnilo až do počátku 20. století, kdy se téměř vytratily z dekorativních doplňků dámských šatníků.

Společenské rukavice[editovat | editovat zdroj]

Bílé jelenicové nebo bavlněné rukavice patří k nezbytným doplňkům společenského oděvu i dnes. Jsou využívány například při společenském tanci, kdy zabraňují, mimo jiné, také průniku potu z ruky na šaty tanečnímu partnerovi.

Pracovní rukavice[editovat | editovat zdroj]

Pracovní a ochranné rukavice se používají prakticky ve všech odvětvích zemědělství, průmyslu a dopravy.

Sportovní rukavice[editovat | editovat zdroj]

Existuje mnoho specializovaných druhů a typů rukavic určených pro aktivní sportování. Naprosto nezbytné jsou například ve všech typech a druzích kontaktních sportů (hokej, lakrosu apod.). Specializované rukavice užívají boxeři (boxerské rukavice), vhodné jsou i pro brankáře ve fotbalu a dalších míčových hrách atd, apod. Ochranné rukavice jsou nutné při všech druzích zimních sportů atd. apod. Existují specializované rukavice pro motoristický sport, cyklistiku, lyžování a další. Konkrétně moto sport přišel s novinkou ve formě elektricky vyhřívaných rukavic za pomocí topných článků napájených bateriemi. Tento typ rukavic se uplatňuje v mnoha zimních sportech, například v již zmíněném lyžování[1].

Ochranné rukavice[editovat | editovat zdroj]

Rukavice již samy o sobě plní ochrannou funkci. Nejen proti nízkým teplotám, ale také například při práci na zahradě, v dílně, v kuchyni nebo u doktora. Právě ale ty lékařské v posledních letech zažívají těžké časy. Neustále se totiž zvyšuje cena latexu[2], ze kterého se zdravotnické rukavice vyrábí. Zvyšující se cena surovin, ze kterých jsou lékařské rukavice vyrobeny, ovšem mohou zapříčinit snížení jejich kvality[3]. Aby totiž výrobci udrželi cenu na přijatelné úrovni, musí snížit kvalitu rukavic. Celkově je trh s ochrannými prostředky rukou v České republice velmi zaostalý. Dalším problémem jsou nejrůznější barevné lékařské rukavice. Například fialová, červená či tmavě modrá  již není ničím neobvyklým. Jenže právě tyto barvy nejsou pro vyšetřovací rukavice vůbec vhodné.

Správné barevné rozlišení rukavic přinášejí pouze ty firmy, které se výrobou nebo distribucí rukavic zabývají již několik let. Ty totiž ví, že při vyšetřování pacienta musí jít vidět na rukavicích krev či jiné tělní tekutiny. Jenže pokud má zdravotník například fialovou barvu rukavic, krev ani žádnou jinou tekutinu lidského těla neuvidí. 

Lékařské rukavice se ale vyrábí i z dalších materiálů, jakým je nitril a vinyl. Na výběr pak jsou rukavice sterilní vyšetřovací, které jsou vhodné zejména na malé zákroky, rukavice sterilní operační, vhodné spíše pro delší operační výkony a zejména pak pro operace v dutině břišní, rukavice standardní určené pro běžné operace, rukavice jemné, které se využívají hlavně tam, kde je nutná velká citlivost, rukavice drsné, pevnější pro ortopedické obory, se zdrsnělým povrchem, rukavice dvojité pro traumatologii, kde se přichází do styku s ostrými kostními úlomky a sterilní rukavice s ochranou před RTG[4].

Dotykové rukavice[editovat | editovat zdroj]

Dotykové rukavice jsou moderní vychytávkou posledních několika let. S tím, jak se totiž rozšiřují dotykové mobilní telefony, roste i nutnost, zejména v zimě, dotykových rukavic. Díky nim je práce na telefonu mnohem jednodušší a člověk si je ani nemusí v mrazu sundávat. Dotykové rukavice jsou vyvinuty pro ovládání kapacitních displejů a jejich vlastnosti jsou nesrovnatelné s běžnými zimními rukavicemi[5]. Rukavice jsou navíc navrženy s maximálním důrazem na funkčnost. Dotykové rukavice mají v sobě zabudovaná stříbrná vlákna, mají antiskluzový povrch a většinou jsou ještě zateplené, aby například při dlouhé manipulaci s mobilním telefonem na mrazu bylo jejich majiteli zaručené maximální pohodlí a teplo.

Boxerské rukavice[editovat | editovat zdroj]

Rukavice na box se kromě různých velikostí a barev člení na tři další základní skupiny podle materiálového složení, a to na umělé, kožené nebo vyrobené z carbonu[6]. Jejich konstrukce je také velice různá. Podle toho, na jaký sport a na co konkrétně jsou boxerské rukavice určeny, mají také svoji specifickou konstrukci. Samotné boxerské rukavice mají větší objem výplně, ale nejsou vhodné například pro práci na pytli apod.[7]

Výroba rukavic[editovat | editovat zdroj]

Výrobců kvalitních textilních, kožených, koženkových a všelijakých dalších rukavic je v České republice poměrně hodně. Každý vyrábí rukavice svým osobitým způsobem. To se odvíjí i od použitých materiálů. Co je ale u téměř každé výroby stejné, je základní postup. Většinou se rukavice šijí ručně na částečně upravených průmyslových strojích. Každý díl se musí sesadit s druhým a sešít. K tomu není potřeba mít žádné zvláštní dovednosti.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vyhřívané Rukavice [online]. [cit. 2019-06-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-22. 
  2. Archivovaná kopie. www.zelenahvezda.cz [online]. [cit. 2014-06-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-14. 
  3. Archivovaná kopie. www.zelenahvezda.cz [online]. [cit. 2014-06-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-14. 
  4. http://sestricka.com/vysetrovaci-rukavice-vinyl-latex-nebo-nitril
  5. Archivovaná kopie. www.belenty.com [online]. [cit. 2014-06-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-14. 
  6. Archivovaná kopie. www.justfight.cz [online]. [cit. 2014-06-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-05-17. 
  7. http://www.budopro.cz/boxerske-rukavice-pytlovky-m/

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rukavice na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]