Krizový štáb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Krizový štáb je skupina osob, kterou si obvykle představený nějaké instituce či organizace zřizuje jako svůj pracovní orgán pro řešení nouzových situací, katastrof a jiných ohrožení. Členy štábu jsou obvykle různí vedoucí pracovníci, kteří mohou v takových situacích pod vedením představeného koordinovat společnou činnost, shromažďovat a vyhodnocovat důležité informace, připravovat významnější rozhodnutí, uvádět je do praxe a vyhodnocovat.

Ústřední krizový štáb vlády ČR[editovat | editovat zdroj]

V České republice je takovým orgánem vlády Ústřední krizový štáb (ÚKŠ),[1] jakožto pracovní a poradní orgán předsedy vlády. Má 17 členů, což jsou náměstkové ministrů a představitelé důležitých úřadů. Krizový štáb v případě potřeby aktivuje předseda vlády a štáb pak pracuje podle druhu ohrožení v gesci ministra obrany nebo ministra vnitra.

Ministerstva a další významné úřady státní správy nebo samosprávy, případně i další instituce nebo firmy si rovněž zřizují krizové štáby, které mají zajistit spolupráci různých složek při vyhodnocování a řešení krizových stavů.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Systém krizového řízení - Hasičský záchranný sbor České republiky. www.hzscr.cz [online]. [cit. 2019-10-15]. Dostupné online. 
  2. Krizové štáby - Ministerstvo vnitra České republiky [online]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]