Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logotyp NFNZ

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (zkratka NFNZ) je český nadační fond založen v roce 2016,[1] jehož cílem je pluralita a svoboda českých médií pro zajištění základních předpokladů demokratického politického systému a kultivace mediálního prostředí. Pomocí grantů, cen a odborné asistence NFNZ podporuje jednotlivé novinářské redakce a jednotlivce, kteří usilují o rozšiřování názorově rozlišných a společensky důležitých informací. Od roku 2017 Fond vedl Josef Šlerka,[2] v roce 2021 se stala ředitelkou Kateřina Hrubešová.[3]

Působení[editovat | editovat zdroj]

V červenci 2019 NFNZ publikoval Rating[4], který hodnotí důvěryhodnost českých médií. Rating je založen na dodržování základních novinářských norem a zaměřuje se na tři charakteristiky – transparentnost média, poctivé nakládání se zdroji a profesionální práce se sdělením.[5] V první fázi byly hodnoceny zpravodajské weby, v září 2020 byl rating rozšířen o hodnocení 3 dalších skupin médií – tištěných deníků, publicistických časopisů a online publicistických titulů. Navíc byl v září 2020 byl na základě shody mezi NFNZ, Konšpirátori.sk, společností Semantic Visions a projektem Atlas konspirací vytvořen přehled českých konspiračních a antisystémových serverů.[6]

Z hlediska zvyšování kvality novinářské práce:

1. Novináři, šéfredaktoři

 • Rating jim ukazuje, že dodržovat základní standardy je důležité a veřejnost to sleduje.
 • Již po zveřejnění první fáze ratingu upravila celá řada redakcí způsob odkazování na původní zdroje, začala důsledněji oddělovat reklamu od redakčního obsahu a doplnila chybějící údaje o redakci, vydavateli a kontakty na jednotlivé redaktory.

2. Vydavatelství a majitelé médií

 • mají přehled o tom, zda a do jaké míry jejich redakce dodržují základní normy novinářské práce, a zároveň vědí, že pokud má redakce snížené hodnocení v ratingu, hrozí jim odliv inzerentů.

3. Firmy a mediální agentury

 • mají přehled o tom, která média dodržují standardy a mohou se rozhodnout zadávat reklamu v těch, která je dodržují;
 • mají k dispozici přehled konspiračních webů a možnost se jednoduše rozhodnout o vyřazení konspiračních médií ze seznamu míst, kde inzerovat.

V listopadu 2019 ve spolupráci s Karlovou univerzitou NFNZ publikovalo Atlas konspirací,[7] webovou databázi konspiračních teorií, populistických rámování a dezinformací z online světa.

Správní rada[editovat | editovat zdroj]

Tomáš Richter, Helena Chaloupková, Michal Klíma, Jiří Kučera, Jakub Macek, Michal Petrman

Dozorčí rada[editovat | editovat zdroj]

František Dostálek, Petr Laštovka

Expertní rada[editovat | editovat zdroj]

Eva Hanáková, Michal Kašpárek, Jan Motal, Marie Němcová, Lenka Vochocová, Marie Peřinová, Veronika Sedláčková, Václav Štětka, Petr Nutil, Jaroslav Veis, Tomáš Trampota, Lenka Waschková Císařová

Podpořené projekty[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Informace o NFNZ - Nadační fond nezávislé žurnalistiky. hlidacstatu.cz.
 2. Josef Šlerka v Socialbakers končí, povede Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Lupa.cz [online]. 2017-08-01 [cit. 2017-08-17]. Dostupné online. 
 3. NFNZ povede Kateřina Hrubešová, střídá Josefa Šlerku. MediaGuru.cz [online]. [cit. 2021-09-13]. Dostupné online. (česky) 
 4. Rating NFNZ. https://www.nfnz.cz/rating-medii/ [online]. [cit. 2020-01-15]. Dostupné online. 
 5. Hodnocení médií. rating.nfnz.cz [online]. [cit. 2019-07-18]. Dostupné online. 
 6. Seznam konspiračních webů. https://www.nfnz.cz/domaci-konspiracni-servery/ [online]. [cit. 2019-07-18]. Dostupné online. 
 7. Atlas konspirací. www.atlaskonspiraci.cz [online]. [cit. 2019-11-05]. Dostupné online. 
 8. Jiří Kubík, Jsou nezávislí novináři ohrožený druh? Proč dalo padesát byznysmenů peníze na jejich podporu, Seznam Zprávy, 23.5.2017

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]