Podcasting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Podcasting je způsob šíření informací vynalezený v roce 2004 Adamem Currym a do jisté míry konkurující rozhlasu. Výraz „podcasting“ se užívá ve významu „způsob šíření audioinformací“ čili zvukových informací, „způsob šíření informací zvukem“, „převod textu na zvuk“. Výraz podcast, příp. audio RSS (Rich Site Summary) se užívá pro sadu jednotlivých navazujících audiozáznamů (audiosouborů).

Technologie RSS umožňuje sdružovat příspěvky na webových stránkách (syndikace obsahu), doplňovat je a aktuálně zpřístupňovat. Audio RSS tedy umožňuje sdružovat audiopříspěvky (zvukové příspěvky), doplňovat je a aktuálně zpřístupňovat. Uživatelé internetu se mohou přihlásit k odběru novinek z webu, který nabízí RSS zdroj (RSS feed; též RSS kanál, RSS channel). RSS zdroj využívají většinou ty weby, na kterých se často mění obsah přidáváním nových informací (zpravodajské servery, rozhlasové servery atp.).

Zvukové záznamy nebo videozáznamy autor podcastu umísťuje na internet ve formě souborů, často ve formátu MP3, a odkazuje na ně na webových stránkách s RSS zdrojem. Specializovaný program(zvaný podcatcher nebo podcast receiver) průběžně monitoruje zdroj RSS, stahuje nové soubory a nahrává je do uživatelova osobního přehrávače.

Mezi významné přednosti podcastingu patří snadné poskytování obsahu (stačí nahrát zvukový soubor a umístit jej na internet) a z toho plynoucí široká nabídka zdrojů (existuje např. speciální týdeník pro fanoušky Harryho Pottera) a uživatel si může soubor přehrát v libovolný čas, tzn. není omezován pevně daným časem vysílání.

Název[editovat | editovat zdroj]

Slovo podcasting vzniklo spojením názvu přehrávače iPod (Pod = Personal On Demand) firmy Apple s anglickým slovem broadcasting, vysílání. Název se vžil i přesto, že je zavádějící, protože k využívání podcastingu není iPod potřeba ani se nejedná o vysílání v tradičním slova smyslu. Čeština přejala tento anglický výraz beze změny.

Druhy podcastů[editovat | editovat zdroj]

Podcast může být příspěvek, který autor namluvil a převedl do MP3. Poslouchání takového příspěvku je pro uživatele zajímavé, protože slyší skutečný hlas autora textu. Podcast může namlouvat autor textu, amatérský nebo profesionální moderátor atp. Namlouvání podcastu je náročné na čas.

Druhou možností je využívat podcastovou čtečku, která automaticky předčítá zápis nebo jej převádí do zvukové podoby. Čtečkou je např. Doppler či iPodder. Hlasovou čtečku uživatel nainstaluje do počítače a používá ji na webech, které navštěvuje.

Třetím způsobem je převádění textových příspěvků do zvukového formátu pomocí otevřeného software Epos. Je přístupný on-line v demoverzi a uživatel může z textu vygenerovat zvukový soubor (WAV).

Podcasting na českém internetu[editovat | editovat zdroj]

Podcasty se na českém internetu objevují poměrně vzácně. Uživatel internetu se s nimi setká na některých weblozích nebo na webu Českého rozhlasu, který nabízí touto formou přes 500 pořadů, dále na webech Expresradia, Rock Radia a Rádia Impuls. Podcasting zdarma poskytuje zejména bloggerům firma Infoset.

Mezi podcasty českého internetu patří podcast herního serveru Hrej.cz, zvaný hPod. Přináší posluchačům rozsáhlé informace o dění ve světě populární kultury, především her. Podcastu byl udělen za období 2008–2009 certifikát European Podcast Award v kategorii National Winner.[1] Jako první nabídl uživatelům mutaci podcastu český blogovací systém Brouzdej.cz. Uživatel si nastaví možnost převodu textu příspěvku na mluvené slovo (mechanicky) a řazením odkazů do podcast RSS. Funkci podcastu nabízel i nejpoužívanější český blogovací server Bloguje.cz do ukončení činnosti v létě 2012. Podcast začal používat také mezinárodní Festival spisovatelů Praha v rámci svého projektu DADA EAST.

Podcasting v zahraničí[editovat | editovat zdroj]

V zahraničí je podcasting rozšířenější. Vznikají katalogy i specializované stránky, které se podcastingu věnují.

Využití podcastingu[editovat | editovat zdroj]

  • Poslech rozhlasové stanice Některá rádia (např. BBC) umožňují stahování vybraných pořadů ve formě podcastů nebo přímo zvukových souborů. Uživatel má možnost vybrat si, co, kdy a jak bude poslouchat.
  • Výuka Podcastingu se věnují učitelé, lektoři, školy a vzdělávací instituce, takže je možné se vzdělávat formálním i neformálním způsobem v angličtině, lékařství apod. Například podcasty The Word Nerds a The Bob and Rob Show mohou sloužit jako pomoc při studiu angličtiny. Podcasty využívá např. Unicorn College, jejíž studenti tak mají k dispozici jednotlivé přednášky v audioformě.
  • „Klasický“ blog ve zvukové podobě (audioblog).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SIMONE, Nicol. National Winners of the European Podcast Awards II. Blog for European Podcasting Awards [online]. EPA, December 17, 2009 [cit. 2018-02-09]. Roč. 2009 Dostupné online.