Podcasting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Podcasting je metoda šíření informací vynalezená v roce 2004 Adamem Currym a do jisté míry konkurující rádiu. Pro jednotlivé navazující sady záznamů se používá slovo podcast či český volný překlad audio RSS.

Jde o zvukové nebo video záznamy, které autor podcastu umísťuje na Internet v podobě souborů (často ve formátu MP3), na které odkazuje na webových stránkách, ale především v uzpůsobeném RSS feedu. Ten pak specializovaný program (zvaný podcatcher nebo podcast receiver) průběžně monitoruje a nové soubory sám stahuje a nahrává do uživatelova osobního přehrávače.

Mezi významné přednosti podcastingu patří snadnost poskytování obsahu – v podstatě stačí nahrát zvukový soubor a umístit je na Internet – a z něho plynoucí široká nabídka zdrojů (existuje například speciální týdeník pro fanoušky Harryho Pottera) a možnost uživatele si soubor přehrát v libovolný čas, neomezený pevně daným vysíláním.

Název[editovat | editovat zdroj]

Slovo Podcasting vzniklo spojením názvu přehrávače iPod (Pod = Personal On Demand) firmy Apple a anglickým slovem broadcasting, vysílání. Tento název se vžil i přesto, že je zavádějící, protože k využívání podcastingu není iPod potřeba, ani se nejedná o vysílání v tradičním slova smyslu. Čeština pak přejala tento anglický název beze změny.

Druhy podcastů[editovat | editovat zdroj]

Podcast může být příspěvek, který autor celý namluvil a převedl do MP3. Poslouchání takového zápisku je pro návštěvníka webu zajímavé, protože slyší skutečný hlas autora textu. Namlouvání podcastu moderátorem či autorem textu je náročné na čas. Podcast také může namlouvat profesionální moderátor.

Druhou možností je využití automatické čtečky, která zápisek automaticky předčítá či převádí do zvukové podoby. Touto čtečkou je například Doppler či iPodder. Hlasovou čtečku si uživatel nainstaluje na svůj počítač a používá na webech, které navštěvuje.

Třetím způsobem je převádění textových příspěvků do zvukového formátu pomocí software. Jedním z řešení je otevřený software Epos. Ten nabízí on-line demo, kde si autor může nechat vygenerovat z textu zvukový soubor (WAV).

Podcasting na českém Internetu[editovat | editovat zdroj]

Podcasty se na českém Internetu objevují poměrně vzácně. Můžete se s nimi setkat na některých weblozích anebo webu Českého rozhlasu, který nabízí touto formou přes 500 pořadů, dále u Expresradia, Rock Radia a Rádia Impuls. Pokud chce autor svým návštěvníkům nabídnout podcast, může si vytvořit vlastní řešení pomocí systému EPOS. Podcasting zdarma poskytuje zejména bloggerům firma Infoset.

Mezi podcasty českého internetu patří podcast herního serveru Hrej.cz, zvaný hPod. hPod přináší svým posluchačům rozsáhlé informace o dění ve světě populární kultury, především her. Jedná se o podcast, kterému byl udělen za období let 2008/2009 certifikát European Podcast Award v kategorii National Winner.[zdroj?] Jako první nabídl uživatelům mutaci podcastu český blogovací systém Brouzdej.cz. Uživatel si nastaví možnost převodu textu příspěvku na mluvené slovo (mechanicky) a řazením odkazů do podcast RSS. Funkci podcastu nabízel i nejpoužívanější český blogovací server Bloguje.cz do svého konce v létě 2012. Podcast začal používat také mezinárodní Festival spisovatelů Praha, v rámci svého projektu DADA EAST.

Podcasting v zahraničí[editovat | editovat zdroj]

V zahraničí je podcasting rozšířenější. Vznikají katalogy i specializované stránky, které se podcastingu věnují.

Využití podcastingu[editovat | editovat zdroj]

  • Poslech rádiové stanice. Některá rádia (např. BBC) umožňují stahování vybraných pořadů ve formě podcastů nebo přímo zvukových souborů. Uživatel má možnost si vybrat co, kdy a jak bude poslouchat.
  • Výuka. Podcastingu se věnují učitelé, lektoři, školy a vzdělávací instituce, takže je možné se vzdělávat formální i neformální formou v angličtině, lékařství apod. Například podcasty The Word Nerds a The Bob and Rob Show mohou sloužit jako pomoc při studiu angličtiny. Nově s podcasty přichází i Unicorn College, kde mají studenti formou podcastu k dispozici jednotlivé přednášky.
  • Klasický blog, ale ve zvukové podobě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]