Flexibilita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Flexibilita (česky pružnost nebo ohebnost) se dá vysvětlit jako pružnost nebo dokonalé přizpůsobení se. Používá se jako výraz sportovní činnosti či pracovního nasazení.

Flexibilita ve sportu[editovat | editovat zdroj]

Flexibilita-skok straddle

Pro sport hraje tělesná flexibilita důležitou roli. Uplatňuje se při protahování po zahřátí na počátku sportovní činnosti a při strečinku po ukončení sportovní činnosti.[1] Flexibility nejvíce využívají sporty jako je aerobik, gymnastika či balet. Na závodní úrovni totiž v těchto sportech hraje flexibilita významnou roli při hodnocení soutěžní sestavy. Flexibilita je důležitá i pro nejrůznější bojová umění, například karate.

Flexibilita-provaz

Pracovní flexibilita[editovat | editovat zdroj]

Nejčastěji se jedná o flexibilitu mezi zaměstnavatelem a pracovníkem, tedy přizpůsobení se situaci a úkonům, které pracovníkovi zaměstnavatel předložil.[2] Flexibilita je považována za měkkou dovednost (kompetenci). Každý člověk je méně či více flexibilní v různých oblastech, proto se mu dle posudku nadřízeného udělují úkony, které odpovídají jeho schopnostem přizpůsobení se. Dále flexibilitu nalézáme ve spojitosti s flexibilní pracovní dobou, která je výhodná pro osoby na mateřské dovolené či osoby, které jsou pracovně vytížené druhým zaměstnáním. Jako flexibilní pracovní dobu označujeme dobu práce a hodinu nástupu do práce, na kterou se podřízený se svým zaměstnavatelem dohodne. Flexibilní pracovní dobou chápeme i práci z domova, kde si člověk může libovolně určit, zda v určitý čas bude pracovat či ne, dodržet musí pouze termín odevzdání práce.

Flexibilita ženy v práci

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HŮRKA, Petr. Ochrana zaměstnance a flexibilita zaměstnání. Praha: nakladatelství Auditorium s. r. o., 2009. 192 s. (čeština) 
  • DUDOVÁ, Radka. Nové šance a rizika: Flexibilita práce, marginalizace a soukromý život u vybraných povolání a sociálních skupin. Praha: Sociologický ústav AV ČR, 2009. 310 s. (čeština) 
  • BUZKOVÁ, Klára. Strečink 240 cviků. Praha: Grada, 2005. 220 s. (čeština) 
  • DOSTÁLOVÁ, MIKLÁNKOVÁ. Protahování a posilování. Praha: Hanex, 2005. 131 s. (čeština) 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Strečink, protahování, zahřátí, zátěž [online]. prozeny.cz, [14. 2. 2011] [cit. 2011-03-02]. Dostupné online. (cz) 
  2. Pracovní flexibilita [online]. Dominika Jírová, S šokem, [29. 2. 2008] [cit. 2011-03-02]. Dostupné online. (cz) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]