Mateřská dovolená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mateřská dovolená patří do skupiny důležitých osobních překážek v práci. Po jejím skončení na ni může na základě žádosti zaměstnance navázat rodičovská dovolená.

Přísluší pouze zaměstnankyni po dobu 28, výjimečně po dobu 37 týdnů, pokud porodila zároveň dvě nebo více dětí a nastupuje ji zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. V některých zvláštních případech zákoník práce stanoví kratší dobu mateřské dovolené (např. pokud by se dítě narodilo mrtvé, mateřské dovolená trvá jen 14 týdnů). Mateřská dovolená nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnankyni mateřskou dovolenou i bez její žádosti. Zaměstnankyně nemusí o poskytnutí mateřské dovolené zaměstnavatele žádat; postačí, když zaměstnavateli nástup na mateřskou dovolenou oznámí.[1]

Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené na zotavenou posuzuje jako výkon práce; znamená to, že tato doba se také započítává do dnů podmiňujících vznik nároku na dovolenou. Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.[2]

Peněžitá pomoc v mateřství[editovat | editovat zdroj]

Po dobu čerpání mateřské dovolené přísluší zaměstnankyni od zaměstnavatele, jejíž pracovní poměr trvá, pracovní volno během něhož má nárok na dávky z nemocenského pojištění, nazvané peněžitá pomoc v mateřství. Jeho výše je daná zákonem jako určité procento z denního vyměřovacího základu (např. v roce 2011 je to 70 % z DDZ) a při jejím výpočtu se uplatňují také redukční hranice.

Ženy, které nejsou před porodem zaměstnankyněmi nebo si jako OSVČ neplatí nemocenské pojištění, nemají na peněžitou pomoc v mateřství nárok. V takovém případě mohou ode dne porodu žádat na odboru sociálních věcí příslušného úřadu práce o rodičovský příspěvek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. § 195, § 197 a § 198 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce
  2. § 217 odst. 5 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]