Disruptivní inovace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Za disruptivní inovaci (nebo také disruptivní technologii) se označuje radikální změna technologie, která překonává a vytlačuje technologii stávající. Autorem označení disruptivní inovace/technologie je americký profesor Clayton M. Christensen z Harvard Business School, který tento pojem popsal poprvé v roce 1997 ve své práci "The Innovator's Dilemma".[1] Adjektivum disruptivní pochází z anglického slova disruption, které obecně překládáme jako roztržení, prasknutí nebo rozlomení – v tomto kontextu můžeme disrupci také chápat jako „něco převratného“. Disruptivní inovace tedy znamená činnost, během níž se vytváří nový trh aplikací jiných hodnot, které ve svém konečném důsledku dohání trh existující (např. E-mail byl disruptivní inovací poštovních dopisů, telefony byly disruptivní inovací telegrafů aj.).

Profesor Zbyněk Pitra užívá pro disruptivní inovaci také výraz nespojitý – čili nespojitá inovace. Dle jeho slov nespojitá inovace narušuje lineární vývoj firemních produktů a vytváří nový počátek.[zdroj?]

Jedním z těch, kdo s tímto konceptem pracují, je také žák Claytona Christensena Horace Dediu. Ten aplikoval koncept disruptivní technologie především na iPhone a další produkty firmy Apple. Zhruba od roku 2017 pak mluví o disruptivní technologii ve spojitosti s bleskovým rozvojem mikromobility. Lehké užitkové dopravní prostředky jsou v jeho pojetí disruptorem především ve vztahu k individuální automobilové dopravě.[zdroj?]

Disruptivní inovace versus disruptivní technologie[editovat | editovat zdroj]

Profesor Christensen nejdříve použil pojem disruptivní technologie, od něhož později přešel k označení disruptivní inovace, kterou chápal jako způsob implementace disruptivní technologie – za převratné nepokládal samotné technologie jako spíš způsob jejich implementace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHRISTENSEN, Clayton. United States: Harvard Business Review Press; 1st edition (May 1, 1997), 1997. Dostupné online. ISBN 0875845851. (anglicky)