Plošné vysílání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o plošném vysílání. Možná hledáte: Broadcast - vysílání v počítačové síti.

Plošné vysílání neboli broadcastové vysílání je distribuce audio a/nebo video signálu, který přenáší program posluchačům nebo divákům. Příjemcem může být celá veřejnost nebo jiná relativně velká skupina jako například děti nebo adolescenti.

Licence[editovat | editovat zdroj]

Plošné vysílání rozhlasu a televize probíhá na základě státní licence a je pod dozorem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Může probíhat celonárodně (veřejné celoplošné vysílání), takže pokrývá celý stát nebo regionálně (kraj, město).

Vysílání probíhá podle plánu, který nazýváme rozhlasový program a televizní program. Program vysílání vychází tiskem v nejrůznějších periodikách, je dostupný na Internetu nebo i přímo ve vysílání. Plán vysílání a skladba pořadů odpovídá vydané licenci a jeho dodržování je Radou pro rozhlasové a televizní vysílání kontrolováno.

Samotné vysílání probíhá pomocí pozemních rádiových vysílačů nebo satelitního vysílání. Satelitní vysílání používá digitální signál. Pozemní vysílání používalo analogový signál a dnes také přechází na digitální televizní vysílání.

Platba za příjem vysílání[editovat | editovat zdroj]

Plošné vysílání může být veřejně přístupné nebo kódované. Veřejně přístupné vysílání je financováno reklamou a/nebo poplatky, které pokrývají náklady na vysílání.

Speciální poplatky jsou stanoveny zákonem a vybírány pro veřejnoprávní média. Jejich placení je obvykle vázáno na držení příslušného přijímače bez ohledu na to, jestli poplatník jejich program sleduje nebo ne.

Komerční vysílání řeší případné poplatky pomocí šifrování vysílaného signálu, takže příjemce si musí zakoupit (nebo periodicky platit) za dekodér signálu.

Související články[editovat | editovat zdroj]