Worldwide Developers Conference

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
WWDC 2005.jpg

Apple Worldwide Developer Conference (WWDC) každoroční týdenní konference firmy Apple pro vývojáře. Historie této konference sahá až do 80. let, kdy vznikla především jako místo pro setkávání vývojářů pro Macintosh. Již tradičně je největší zájem o úvodní přednášku, kde firma předvádí vývojářům svou strategii na další rok, nové produkty a nový software. WWDC získala takové renomé, že na WWDC 2013 se všechny lístky v cenně 30 000 Kč prodaly během dvou minut.

Od WWDC 2014 se tak o účast losuje.

  • Na WWDC 2010 (7. 6. 2010) byl představen iPhone 4.
  • Na WWDC 2012 (13. 6. 2012) byl představen nový MacBook Air, iOS 6 a nové mapy
  • Na WWDC 2013 (10. 6. 2013) byly představeny nové MacBooky Air s 12hodinovou výdrží baterie, nový Mac Pro, OS X Mavericks a iOS 7.
  • Na WWDC 2014 (2. 6. 2014) byla představena nová verze systému OS X Yosemite, iOS 8, iCloud Drive a několik novinek pro vývojáře, včetně nového programovacího jazyka.

Dopad WWDC[editovat | editovat zdroj]

WWDC bylo hnacím motorem záchrany firmy po roce 1997, kdy se zmítala v krachu. Úzké propojení vývojářů a firmy je charakteristickým znakem Applu. Je to něco, co Microsoft ani Google dlouho nenabízely. WWDC si získalo tak vysokou popularitu nejen díky novému softwaru, ale také díky představování nových produktů. Dříve nových iMaců, iPodů, ale v poslední době zejména díky novým generacím iPhonu. Úspěch této konference poté inspiroval Google a Microsoft. Google začal pořádat Google IO a Microsoft před uvedením Windows 8 začal pořádat každoroní Microsoft Build. Ani jedna z těchto konferencí však nemá tak silné zakořenění v základech svých společností a zatímco Apple WWDC bere a i prezentuje jako nejdůležitější moment roku pro celou firmu, Google i Microsoft stále neinzerují tuto událost na svých domovských stránkách a je nutné informace o nich hledat explicitně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]