Apple I

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Apple I
Základní informace
VývojářiSteve Jobs a Steve Wozniak
VýrobceApple Computer
TypOsobní počítač
Datum uvedeníDuben, 1976
Specifikace
Operační systémmonitor
ProcesorMOS 6502
Paměť4 KB standardní
rozšířená na 8 KB
nebo 48 KB pomocí rozšířené karty
Úložiště48KB[zdroj?]
Displej40×24 znaků
Posloupnost
NástupceApple II (Apple 2)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Apple Computer 1, původně označovaný jako Apple Computer a později známý jako Apple I nebo Apple-1, je stolní počítač vyrobený společností Apple Computer Company (nyní Apple Inc.) v roce 1976. Počítač navrhl ve svém volném čase Steve Wozniak, tehdy zaměstnanec společnosti Hewlett-Packard. Souhlasil s návrhem Steva Jobse, aby založili společnost, která bude prodávat neosazené základní desky. Na základě žádostí obchodníků však byly prodávány i otestované základní desky, obsahující procesor MOS 6502, dynamickou RAM, ROM se základním operačním systémem umožňujícím zadávání hexadecimálních čísel do paměti, grafický obvod založený na posuvných registrech a konektor pro ASCII klávesnici. Později bylo přidáno i rozhraní umožňující ukládat data na audiokazety a program Apple BASIC, později přejmenovaný na Integer BASIC.

Vznik počítače Apple I[editovat | editovat zdroj]

Apple I, první produkt firmy Apple, navrhl Steve Wozniak. Wozniak se rozhodl pro osmibitový mikroprocesor od MOS Technology, který byl oproti konkurenčním procesorům Intel 8080 a Motorola 6800 levnější a snáze dostupný. V září 1975 si jich veletrhu Wescon koupil hned několik. Wozniakův dřívější návrh počítače s mikroprocesorem 6800 potřeboval pouze menší změny, aby fungovaly s novým čipem 6502. Byl představen v dubnu roku 1976 na exhibici (Homebrew Computer Club) ve městě Los Altos v Kalifornii v USA. Bylo vyrobeno asi dvě stě těchto počítačů. Původní maloobchodní cena za jeden počítač se 4 kB RAM činila 666,66 USD.

Steve Jobs navázal kontakt s místním počítačovým skladem, The Byte Shop, který mu nabídl, že by měl o stroj zájem, ale jen v úplné sestavě. Majitel, Paul Terrell, přešel dále a řekl, že by objednal 50 kusů a zaplatí 500 USD za každý doručený kus. Jobs přijal objednávku Byte Shopu, a potřebné součástky objednal z Cramer Electronics, aby mohl sestavit Apple I Místní úvěrový manažer se Jobse zeptal, jak bude platit splátky a on odpověděl: „Mám tuto objednávku z Byte Shop z řetězce počítačových skladů na 50 z mých počítačů a platby jsou na dobírku. Pokud mi dodáte součástky do 30 dnů, budu schopen postavit a doručit počítače v daném termínu, shromáždit peníze od Terrella z Byte Shopu a zaplatit vám." Úvěrový manažer Paul Terrell, který navštěvoval IEEE počítačové konference v Asilomar v Pacific Grove, potvrzoval pravdivost objednávek. Ohromen Jobsovou vytrvalostí, Terrell ujistil úvěrového manažera, že až se počítače ukážou ve skladu, Jobs bude mít víc peněz než je potřeba k zaplacení součástek. Jobs, Wozniak a jejich malá pracovní skupina strávili den a noc sestavováním a testováním počítačů, aby mohli počítače doručit Terrelovi včas pro zaplacení dodavatelům a aby měli zbylý čistý zisk na další objednávku.

Tyto počítače se prodávaly jako stavebnice, postavené na mikroprocesoru MOS 6502, který byl taktovaný na frekvenci 1 MHz. Kapacita operační paměti činila v základní sestavě 4 kB, kterou bylo možné rozšířit na 8 kB. Další možné rozšíření mohlo být provedeno pomocí rozšiřující karty a velikost operační paměti dosahovala až 48 kB. Apple I také zahrnoval samonaváděcí programový kód na ROM (paměť určená pouze pro čtení), který zjednodušoval uvedení do chodu.

Grafické promítnutí bylo prováděno pomocí obvyklého televizního modulátoru založeného na posuvných registrech. Tento přístup byl v první polovině sedmdesátých let běžně používán v počítačových terminálech. Nebyla použita RAM, nebylo možné zobrazit znaky na libovolné místo na obrazovce. Text byl zobrazován velmi pomalu, v 60 znacích za sekundu. Avšak toto bylo stále rychlejší, než tehdejší dálnopis.[zdroj?] Video ovladač počítače Apple I zobrazoval textový režim 40 znaků na 24 řádcích v textu a znázorňoval jen velká písmena, číslice a interpunkci (64 znaků). Možnost ukládání dat je realizována skrze kazetové rozhraní počítače, pro načítání a ukládání programů v rychlosti 1200 bit/s.

Použití Apple I[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o soubor obvodů, které může sestavit jen skutečný zájemce o mikropočítače či uživatel zběhlý v sestavování elektronických zařízení. Zákazník musí také sám počítač Apple I vybavit potřebnými programy. Uživatelé museli přidat ještě: skřínku, napájecí zdroj, klávesnici, displej a případně magnetofon.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČADA, Ondřej: Apple Macintosh, Praha 1992, s. 20.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]