Apple I

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Apple I
Apple I.jpg
Základní informace
VývojářiSteve Jobs a Steve Wozniak
VýrobciApple Computer
TypOsobní počítač
Datum uvedeníDuben, 1976
Specifikace
Operační systémMOS
ProcesorMOS 6502
Paměť4 KB standardní
rozšířená na 8 KB
nebo 48 KB pomocí rozšířené karty
Displej40×24
Posloupnost
NástupceApple II (Apple 2)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vznik počítače Apple I[editovat | editovat zdroj]

Steve Jobs navázal kontakt s místním počítačovým skladem, The Byte Shop, který mu nabídl, že by měl o stroj zájem, ale jen v úplné sestavě. Majitel, Paul Terrell, přešel dále a řekl, že by objednal 50 kusů a zaplatí $666,66 za každý doručený kus. Jobs přijal objednávku Byte Shopu, a potřebné součástky objednal z Cramer Electronics, aby mohl sestavit Apple I Místní úvěrový manažer se Jobse zeptal, jak bude platit splátky a on odpověděl: „Mám tuto objednávku z Byte Shop z řetězce počítačových skladů na 50 z mých počítačů a platby jsou na dobírku. Pokud mi dodáte součástky do 30 dnů, budu schopen postavit a doručit počítače v daném termínu, shromáždit peníze od Terrella z Byte Shopu a zaplatit vám." Úvěrový manažer Paul Terrell, který navštěvoval IEEE počítačové konference v Asilomar v Pacific Grove, potvrzoval pravdivost objednávek. Ohromen Jobsovou vytrvalostí, Terrell ujistil úvěrového manažera, že až se počítače ukážou ve skladu, Jobs bude mít víc peněz než je potřeba k zaplacení součástek. Stevové, a jejich malá pracovní skupina, strávili den a noc sestavováním a testováním počítačů, aby mohli počítače doručit Terrelovi včas pro zaplacení dodavatelům. A aby měli zbylý čistý zisk na další objednávku.

Historie Apple I[editovat | editovat zdroj]

Apple I je někdy posuzován jako první osobní počítač, který ve firmě Apple vznikl. Navrhl jej Stephen G. Wozniak a Steve Jobs pro osobní účely. Apple I byl první produkt firmy Apple, představený v dubnu roku 1976 na exhibici (Homebrew Computer Club) ve městě Los Altos v Kalifornii v USA. Bylo vyrobeno asi dvě stě těchto počítačů. Skromné technické vybavení počítače Apple I vypovídá o pokroku té doby. Původní maloobchodní cena za jeden počítač se 4kB RAM činila $666,66.

Výběr procesoru[editovat | editovat zdroj]

Wozniak se rozhodl pro mikroprocesor 6502 od MOS Technology, který byl oproti konkurenčním procesorům Intel 8080 a Motorola 6800 levnější a snáze dostupný. V červnu 1975 si jich veletrhu Wescon za cenu $20/kus koupil hned několik. Wozniakův dřívější návrh počítače s mikroprocesorem 6800 potřeboval pouze menší změny, aby fungovaly s novým čipem 6502.

Hardware Apple I[editovat | editovat zdroj]

Tyto počítače se prodávaly jako stavebnice, postavené na mikroprocesoru MOS 6502 , který byl taktovaný na frekvenci 1MHz. Kapacita operační paměti činila v základní sestavě 4 kB, kterou bylo možné rozšířit na 8 kB. Další možné rozšíření mohlo být provedeno pomocí rozšiřující karty a velikost operační paměti dosahovala až 48 kB. Apple I také zahrnoval samonaváděcí programový kód na ROM (paměť určená pouze pro čtení), který zjednodušoval uvedení do chodu.

Grafické promítnutí bylo prováděno pomocí obvyklého televizního modulátoru. Nebyly to displeje, které známe u pozdějších strojů, ale text byl zobrazován velmi pomalu, v 60 znacích za sekundu. Avšak toto bylo stále rychlejší, než tehdejší dálnopis. Video ovladač počítače Apple I zobrazoval textový režim 40 znaků na 24 řádcích v textu a znázorňoval jen velká písmena. Možnost ukládání dat je realizována skrze kazetové rozhraní počítače, pro načítání a ukládání programů v rychlosti 1200 bit/s.

Použití Apple I[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o soubor obvodů, které může sestavit jen skutečný zájemce o mikropočítače či uživatel zběhlý v sestavování elektronických zařízení. Zákazník musí také sám počítač Apple I vybavit potřebnými programy. Uživatelé museli přidali ještě: skřínku, napájecí zdroj, klávesnici, displej. I přesto byl na dosud nenasyceném trhu systém Apple I úspěšný.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČADA, Ondřej: Apple Macintosh, Praha 1992, s. 20.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]