Mapa znaků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa znaků
Gnome character map showing hebrew letters some are selected for copying.png
VývojářMicrosoft
První vydání1993
Operační systémMicrosoft Windows
Typ softwaruutility for Windows a character map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mapa znaků (anglicky Character Map) je nástrojem v operačních systémech Microsoft Windows, který slouží k výpisu všech písmen, číslic, značek a znaků obsažených v jednotlivých fontech nainstalovaných v počítači, a jejich kopírování do schránky. Nástroj je užitečný v případě, když uživatel potřebuje napsat znak, který však nelze vyvolat na klávesnici.

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Program je složen z výběrového pole, kde může uživatel zvolit jeden z nainstalovaných fontů. Po výběru dojde v tabulce níže k výpisu všech písmen, značek a znaků, které jsou součástí fontu. Když uživatel na znak dvojklikne, znak se umístí do textového políčka níže. Obsah políčka může uživatel zkopírovat a přemístit jej tak kamkoliv na potřebné místo. Při výběru znaku v tabulce se v zápatí programu zobrazí číselné umístění znaku v ASCII tabulce.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mapa znaků byla představena ve Windows 3.11, respektive Windows NT 3.1. Měla usnadnit práci uživatelů, kteří často nevěděli, jak pomocí klávesnice vyvolat některé speciální znaky a písmena, a kteří často nevěděli ani kód, který v kombinaci s klávesou Alt takový znak vyvolá. Mapa znaků se od svého prvního vydání dosud nijak markantně nezměnila.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mapa znaků [online]. [cit. 2022-08-13]. Dostupné online.