Ballot screen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ballot screen je výsledek souboje firmy Opera Software ASA vůči Microsoftu a jeho prohlížeči Internet Exploreru. Firmě Opera se nelíbilo, že uživatel operačního systému Windows nemá svobodnou volbu internetového prohlížeče, protože každý operační systém má již předinstalovaný prohlížeč Internet Explorer.

Opera Software tedy uspěla u Evropské komise se svou stížností na zneužití monopolního postavení firmy Microsoft. Výsledkem je Ballot screen, neboli nabídka na výběr výchozího internetového prohlížeče. Tuto nabídku naleznete na https://web.archive.org/web/20100315031604/http://www.browserchoice.eu/BrowserChoice/browserchoice_cs.htm

Do této nabídky se dostalo celkem 11 internetových prohlížečů, avšak pouze 5 nejsilnějších je vidět na první pohled. Zbytek prohlížečů je schovaných za posuvníkem. Pořadí 5 nejsilnějších prohlížečů je náhodné, avšak Microsoft již musel řešit problém s tímto náhodným generováním pořadí. Jeho algoritmus totiž upřednostňoval na první pozici paradoxně Google Chrome. [1] Microsoft distribuuje Ballot screen do počítačů pomocí služby Windows Update jako klasickou aktualizaci systému Windows.

Seznam prohlížečů v Ballot screenu[editovat | editovat zdroj]

Evropská komise lobuje za Ballot screen[editovat | editovat zdroj]

Evropská komise pro interoperabilitu (ECIS) vydala tiskové prohlášení [2], ve kterém apeluje na ostatní orgány po celém světě, aby také vyžadovaly od firmy Microsoft možnost volby prohlížeče v operačním systému Windows.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Microsoft opravil chybu v ballot screenu, která špatně generovala pořadí, živě.cz
  2. ECIS ASKS OTHERS JOIN WITH EUROPE TO OFFER BROWSER CHOICE, ecis.eu