OneDrive

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
OneDrive
Logo
Screenshot webové verze služby OneDrive
Screenshot webové verze služby OneDrive
URLonedrive.live.com
Charakter stránkyCloudové úložiště
Spuštěno1. srpna 2007

OneDrive (oficiálně Microsoft OneDrive, dříve SkyDrive) je služba, která umožňuje uživatelům nahrát své dokumenty, fotografie a další jiné soubory na cloudové úložiště a tak umožnit jejich online přístup ze všech svých zařízení připojených k internetu, jako je například tablet a chytrý telefon (tzv. cloudové úložiště). Poprvé spuštěna 1. srpna 2007, služba umožňuje přihlášeným uživatelům ukládat data a osobní soubory jako jsou například nastavení systému Windows, klíče BitLocker, sdílet je a synchronizovat napříč různými zařízeními (Android, Windows Phone, iOS, Windows, macOS, Xbox 360 a Xbox One).

Soubory uložené na OneDrive mohou být přístupné vlastníkovi, přátelům a mohou být označeny i jako veřejně přístupné. Pro přístup k veřejně přístupným souborům není vyžadován účet Microsoft.

Integrace do Windows[editovat | editovat zdroj]

Ve Windows 7, Windows 8/8.1 a Windows 10 je OneDrive integrován jako aplikace a je plně synchronní s ostatními aplikacemi.

Úložiště[editovat | editovat zdroj]

Služba nabízela 15 GB volného prostoru pro nového uživatele. K základním 15 GB šlo získat dalších 15 GB jako bonus za složku Z fotoaparátu (zálohování fotografií se službou OneDrive). A dále šlo získat dalších 0,5 GB (maximálně 5 GB) za každého nově registrovaného uživatele. A nakonec dostali všichni předplatitelé Office 365 celý 1 TB volného místa na službě OneDrive (samozřejmě i plus základních 15 GB popřípadě i další 15 GB za zálohování fotografií nebo ještě 0,5 GB (maximálně 5 GB) za další uživatele). Microsoft snížil ceny tarifů úložiště a všechny roční tarify se změnily na měsíční. Všechny ceny byly o několik desítek procent sníženy, například v ceníku z 14. března 2014 stálo 100 GB 960 KČ ročně, v ceníku z 18. července 2014 stálo 100 GB 46 KČ měsíčně (což je 552 KČ ročně). Od 31. ledna 2016 došlo k zásadnímu omezení v nabízených kapacitách, základní hodnota pro nové uživatele byla omezena na 5 GB, nejvyšší kapacita byla omezena na 1 TB.

Cena úložiště pro domácnost [1]
Typ Vlastnosti Zahrnuté služby Zahrnuté aplikace Cena
Zdarma 5 GB úložného prostoru OneDrive Nezahrnuto 0,00 Kč
OneDrive Standalone 100GB Přidání dalších 100  GB (2 €) OneDrive Nezahrnuto 49,00 Kč / měsíc
Microsoft 365 pro jednotlivce 1 TB OneDrive, Skype Outlook, Word, Excel, PowerPoint 1 899,00 Kč / rok nebo 189,00 Kč / měsíc
Microsoft 365 pro rodiny celkem 6 TB úložného prostoru (tzn. 1 TB na jednoho uživatele) OneDrive, Skype Outlook, Word, Excel, PowerPoint 2 699,00 Kč / rok nebo 269,00 Kč / měsíc
Cena úložiště pro firmy [2]
Typ Vlastnosti Zahrnuté služby Zahrnuté aplikace Cena
OneDrive pro firmy (Plán 1) Sdílení souborů a úložiště na OneDrivu. (prostor není uveden) OneDrive Nezahrnuto 4,20 € za měsíc / jeden uživatel (roční závazek)
OneDrive pro firmy (Plán 2) Sdílení souborů a úložiště na OneDrivu s rozšířenými funkcemi zabezpečení a dodržování předpisů. OneDrive Nezahrnuto 8,40 € za měsíc / jeden uživatel (roční závazek)
Microsoft 365 Business Basic Microsoft Teams a cloudové úložiště. Nezahrnuje desktopové verze aplikací Office. Exchange, OneDrive, SharePoint a Teams Zahrnuje webové a mobilní verze Wordu, Excelu a PowerPointu. 4,20 € za měsíc / jeden uživatel (roční závazek) anebo 5,10 € za měsíc / jeden uživatel (měsíční závazek)
Microsoft 365 Business Standard Firemní e-mail, aplikace Office a služby, jako je OneDrive. Exchange, OneDrive, SharePoint, Teams a Yammer Outlook, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Access (pouze pc) a Publisher (pouze pc) 10,50 € za měsíc / jeden uživatel (roční závazek) anebo 12,60 € za měsíc / jeden uživatel (měsíční závazek)

*data jsou aktuální k 21.01.2021

Prvky[editovat | editovat zdroj]

Office Online[editovat | editovat zdroj]

Office Online (dříve Office Web Apps) je online aplikace která umožňuje nahrání, vytvoření, úpravu a sdílení dokumentů Microsoft Office přímo z internetového prohlížeče. Aplikace umožňuje vytváření, úpravu a zobrazení souborů typu Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint a Microsoft OneNote, čímž se eliminuje problém s kompatibility jednotlivých verzí Microsoft Office. Office Web Apps dále dovoluje přístup více uživatelům, což je využitelné například při tvorbě dokumentů, na kterém se podílí více autorů.

Integrace do Microsoft Office[editovat | editovat zdroj]

Uživatelé nejnovější verze Microsoft Office mohou používat klasický kancelářský balík Office, jehož pomocí mají přístup přímo na OneDrive. Změny v dokumentech se synchronizují okamžitě po uložení souboru.

Integrace do sociálních sítí[editovat | editovat zdroj]

OneDrive je integrován do sociálních sítí, jako je například Facebook, Twitter a LinkedIn, což umožní rychle sdílet jejich dokumenty mezi přátele na těchto sítích. Princip integrace spočívá v tom, že přístup ke sdílenému dokumentu mají ti uživatelé, kteří mají přístup k odkazu na dané sociální síti.

Prezentace fotografií[editovat | editovat zdroj]

Fotografie uložené na OneDrive mohou být přehrány v prohlížeči jako prezentace fotografií bez nutnosti jejich stahování.

Stažení jako .zip[editovat | editovat zdroj]

Dokumenty uložené na OneDrive mohou být staženy jako celek ve formátu .zip. Na jedno stažení je limit 4 GB nebo 65 000 souborů.

Koš[editovat | editovat zdroj]

OneDrive umožňuje obnovu smazaných dat v podobě koše, který je známý z Microsoft Windows.

OneDrive a Windows Phone[editovat | editovat zdroj]

Ve verzi, nyní již neexistujícího systému Windows Phone 8/8.1 a 10 od společnosti Microsoft, je v nastavení k dispozici zálohování. Toto zálohování uloží některé nastavení telefonu a aplikací. Rovněž se také uloží obsah většiny instalovaných aplikací a her. Účty a k některým i hesla. Dále také rozložení dlaždic na úvodní obrazovce. Zálohovat lze i SD kartu.

Podporované jazyky[editovat | editovat zdroj]

OneDrive podporuje 107 jazyků.

Změna názvu služby[editovat | editovat zdroj]

Microsoft musel změnit název služby z původního SkyDrive na OneDrive, neboť ve Spojeném království původní název porušoval ochrannou známku, kterou vlastní společnost BSkyB. Po prohraném soudním sporu v létě 2013 Microsoft souhlasil s verdiktem soudu a slíbil, že službu přejmenuje. V únoru 2014 došlo k přejmenování na aktuální název OneDrive. Službu OneDrive Microsoft v současnosti propaguje se sloganem "One place for everything in your life", což v překladu znamená "Jedno místo pro vše ve tvém životě." Slogan vychází patrně právě ze slova "One" v současném názvu služby.

Podobné služby[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Microsoft OneDrive na francouzské Wikipedii.

  1. Ceny cloudového úložiště, Microsoft OneDrive. www.microsoft.com [online]. [cit. 2021-01-21]. Dostupné online. (česky) 
  2. Ceny cloudového úložiště, Microsoft OneDrive. www.microsoft.com [online]. [cit. 2021-01-21]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]