Adresář (informatika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Strom adresářů v unixovém systému

Adresář (také složka nebo direktorář[1]) je v informatice organizační jednotka v souborovém systému na datovém médiu. Adresář sdružuje na disku dokumenty (soubory) a další složky (podadresáře) a slouží k tomu, aby si je uživatel mohl logicky uspořádat. Adresáře tvoří na disku stromovou strukturu. Kvůli jednoznačnosti nemohou v jednom adresáři existovat dvě položky se shodným jménem (v tomto případě se nerozlišuje mezi souborem a adresářem).

Některé operační systémy (např. CP/M) nebo souborové systémy neumožňují vytváření podadresářů a tak je k dispozici jen kořenový adresář. Některé souborové systémy umožňují vznik neorientovaných cyklů (smyček) pomocí symbolických odkazů. Pevné odkazy nejsou obvyklé, protože vyžadují evidovat další doplňující informace (zpětné odkazy).

Kořenový adresář[editovat | editovat zdroj]

Kořenový adresář má zvláštní postavení v stromové struktuře souborovém systému. Je to nejvyšší adresář v adresářové hierarchii, všechny další adresáře v témže souborovém systému jsou jeho podadresáři.

  • v unixových systémech se kořenový adresář označuje znakem lomítko (/) a je společný pro všechna připojená média
  • v operačních systémech Microsoft Windows (též DOS) má každý svazek (logická disková jednotka) svůj kořenový adresář a jeho označení se skládá z označení jednotky (písmeno latinky a dvojtečka) a zpětného lomítka (\), například C:\

Zápis cesty[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Cesta (informatika).

Při identifikaci adresáře nebo souboru, se kterým má program (uživatel) pracovat se používá tak zvaná cesta (anglicky path). Její zápis může být absolutní (úplný) nebo relativní (vztahuje se k aktuálnímu pracovnímu adresáři).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Původní význam slova[editovat | editovat zdroj]

V původním významu slovo adresář označuje seznam poštovních doručovacích adres.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ANASTASOV, Andrej. Tento úvod je zde proto, aby byl ČTEN!. Score. Únor 1997, roč. 4., čís. 38, s. 6. ISSN 1210-7522. (česky)