Adresář (informatika)

Adresář (také složka nebo direktorář[1]) je v informatice organizační jednotka v souborovém systému na datovém médiu. Adresář sdružuje na disku dokumenty (soubory) a další složky (podadresáře) a slouží k tomu, aby si je uživatel mohl logicky uspořádat. Adresáře tvoří na disku stromovou strukturu. Kvůli jednoznačnosti nemohou v jednom adresáři existovat dvě položky se shodným jménem (v tomto případě se nerozlišuje mezi souborem a adresářem).
Některé operační systémy (např. CP/M) nebo souborové systémy neumožňují vytváření podadresářů a tak je k dispozici jen kořenový adresář. Některé souborové systémy umožňují vytváření neorientovaných cyklů (smyček) pomocí symbolických odkazů. Pevné odkazy nejsou obvyklé, protože vyžadují evidovat další doplňující informace (zpětné odkazy).
Kořenový adresář[editovat | editovat zdroj]
Kořenový adresář má zvláštní postavení v stromové struktuře souborovém systému. Je to nejvyšší adresář v adresářové hierarchii, všechny další adresáře v témže souborovém systému jsou jeho podadresáři.
- v unixových systémech se kořenový adresář označuje znakem lomítko (
/
) a je společný pro všechna připojená média - v operačních systémech Microsoft Windows (též DOS) má každý svazek (logická disková jednotka) svůj kořenový adresář a jeho označení se skládá z označení jednotky (písmeno latinky a dvojtečka) a zpětného lomítka (
\
), napříkladC:\
Zápis cesty[editovat | editovat zdroj]
Při identifikaci adresáře nebo souboru, se kterým má program (uživatel) pracovat se používá tak zvaná cesta (anglicky path). Její zápis může být absolutní (úplný) nebo relativní (vztahuje se k aktuálnímu pracovnímu adresáři).
Adresáře na webu[editovat | editovat zdroj]
Webové servery je možné nakonfigurovat tak, aby pokud je jako URL zadána cesta k adresáři a v adresáři se nachází výchozí soubor pro zobrazení (typicky index.html, index.php a podobně), se zobrazil obsah daného adresáře. Výhodou takovéhoto nastavení je to, že není nutné vytvářet a udržovat stránky umožňující stahovat daný obsah.[2] Mnohdy je kvůli přehlédnutí administrátora obsah adresáře generován i pro adresáře, u kterých to není žádoucí.[2]
Pro pohodlnější práci s adresáři, které mají být přístupné přes webový prohlížeč, existují specializované nástroje, např. h5ai[3], nebo jsou tyto nástroje součástí větších programových balíků, svůj nástroj pro správu souborů má např. Horde.
Související články[editovat | editovat zdroj]
- Soubor
- Souborový systém
- Filesystem Hierarchy Standard – standard adresářové struktury v unixových systémech
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu Adresář na Wikimedia Commons
Původní význam slova[editovat | editovat zdroj]
V původním významu slovo adresář označuje seznam poštovních doručovacích adres.
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ ANASTASOV, Andrej. Tento úvod je zde proto, aby byl ČTEN!. Score. Únor 1997, roč. 4., čís. 38, s. 6. ISSN 1210-7522.
- ↑ a b KOPŘIVA, Jan. Co skrývají „otevřené“ adresáře na českém a slovenském webu?. root.cz [online]. 1. 11. 2018. Dostupné online. ISSN 1212-8309.
- ↑ JUNG, Lars. larsjung.de [online]. Kapitola h5ai - modern HTTP web server index. Dostupné online.