Galicijština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Galicijština (Galego)
Idioma gallego bloques y áreas lingüísticas.png
Mapa rozšíření jazyka
Rozšíření GalicieGalicie Galicie
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
PortugalskoPortugalsko Portugalsko
Počet mluvčích 3 miliony
Klasifikace
Písmo Latinka
Postavení
Regulátor Real Academia Galega
Úřední jazyk Galicie (Španělsko)
Kódy
ISO 639-1 gl
ISO 639-2 glg (B)
glg (T)
ISO 639-3 glg
Ethnologue GLG
Wikipedie
gl.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Animace šíření jazyků na Pyrenejském poloostrově ve druhém tisíciletí n. l.

Galicijština (gal. galego, šp. gallego) je románský jazyk, jímž se mluví v Galicii (gal. Galicia nebo Galiza), autonomní oblasti na severozápadě Španělska. Galicijština je jedním ze čtyř oficiálních jazyků Španělska (vedle katalánštiny, baskičtiny a kastilštiny). Galicijštinou mluví asi 3 miliony lidí, vysílá několik radií, televize a vychází v ní periodika.

Vznikla kolem 11. století. Z galicijštiny se vyvinula portugalština, někteří vědci tvrdí, že současná galicijština je dialektem portugalštiny (nebo naopak).

Vzhledem k tomu, že za Francovy diktatury byla podobně jako jiné nešpanělské jazyky potlačována, oficiální pravidla byla vytvořena až v r. 1983. V současnosti existují dvoje odlišná pravidla: jedna bližší španělštině, podporovaná autonomní vládou, a konkurenční, bližší portugalštině.

Vzorový text[editovat | editovat zdroj]

Všeobecná deklarace lidských práv

Pro srovnání galicijštiny s portugalštinou a španělštinou je text uveden ve všech třech jazycích.

galicijsky

Tódolos seres humanos nacen libres e iguais en dignidade e dereitos e, dotados como están de razón e conciencia, díbense comportar fraternalmente uns cos outros.

portugalsky

Todos os seres humanos nascem livres e iguais em dignidade e em direitos. Dotados de razão e de consciência, devem agir uns para com os outros em espírito de fraternidade.

španělsky

Todos los seres humanos nacen libres e iguales en dignidad y derechos y, dotados como están de razón y conciencia, deben comportarse fraternalmente los unos con los otros.

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]