Korsičtina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Korsičtina (Corsu)
Idioma corso.png
Mapa rozšíření jazyka
RozšířeníFrancie (Korsika); v důsledku migrace obyvatelstva ve 20. století se tímto jazykem hovoří i v jiných částech světa
Počet mluvčích402 000[1]
Klasifikace
PísmoLatinka
Postavení
Regulátornení
Úřední jazyknení
Kódy
ISO 639-1co
ISO 639-2cos (B)
cos (T)
ISO 639-3cos
EthnologueCOS
Wikipedie
co.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Korsičtina (Corsu) je románský jazyk, používaný na Korsice spolu s francouzštinou, jež je oficiálním jazykem. Podobným dialektem hovoří také mluvčí v oblasti Gallury na Sardinii. V mnoha prvcích je velmi podobná italštině a částečně také italským dialektům Toskánska. Mnoho lingvistů ji tak považuje za poddialekt toskánského dialektu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Podle klasifikace UNESCO je v současnosti korsičtina v nebezpečí vymření. V minulých letech tak byla v rámci diskusí o větší autonomii Korsiky probírána i témata ochrany jazyka.

Zahrnuje několik dialektů: severní korsičtinu, používanou v oblasti Bastie a Corte, a jižní korsičtinu, používanou okolo Sartene a Porta-Vecchia. Přechodem mezi nimi je dialekt z okolí Ajaccia. Dialekty z Calvi a Bonifacia mají nejblíže janovskému dialektu italštiny, známému také jako ligurština.

Na Sardinii v oblasti Gallury včetně města Tempio Pausania a ostrova La Maddalena je používána „gallurština“ jež je přechodovým dialektem příbuzným jižní korsičtině.

Korsičtina je nosnou složkou korsické kultury, jež je velmi bohatá na přísloví. Také je bohatá na vícehlasou písňovou tvorbu, jejíž tradice jde až do 16. století a vychází z podobných kořenů, jako táž tradice na italské pevnině.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Číslovky[editovat | editovat zdroj]

Korsicky Česky
unu jeden
dui / duie dva
trè tři
quattru čtyři
cinque pět
sei šest
sette sedm
ottu osm
nove devět
dece deset

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]