Carfatština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carfatština
צרפתית
Rozšířeníseverní Francie, západní Německo
Počet mluvčích0 (jazyk vymřel ve 14. století)
KlasifikaceIndoevropské jazyky
Písmohebrejské
Postavení
Regulátornení
Úřední jazyknení
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2není
ISO 639-3zrp
Ethnologuezrp
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carfatština, carfatský jazyk nebo židovská francouzština, jazyk židovsko-francouzský (carfatsky: צרפתית, francouzsky sarphatique, tsarfatit) je vymřelý jazyk ze skupiny románských jazyků užívaný Židy v severní Francii a v západním Německu v době od 11. do 14. století. Vznikl na základě starofrancouzštiny a obsahoval mnoho výpůjček z hebrejštiny. Zapisovaný byl modifikovaným hebrejským písmem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název tohoto jazyka pochází z hebrejského slova Tzarfat = Francie. Existují teorie, že carfatština byla předchůdcem jazyka jidiš.

Prvními texty v tomto jazyce byly glosy rabínů Rašiho a Moše HaDarszana k Tóře a Talmudu z 11. století. Pronásledování a vyhnání francouzských Židů do Německa způsobily zánik jazyka ve Francii a vznik nových center písemnictví v tomto jazyku v západoněmeckých místech, jako byl Frankfurt nad Mohanem, Mohuč nebo Cáchy. Tam se jazyk užíval až do konce 14. století, kdy byl nahrazen jidiš.

Znaky[editovat | editovat zdroj]

Důležitým znakem carfatštiny mezi jazyky židovské diaspory je zapisování samohlásek pomocí systému Nikud. Jiným charakteristickým znakem je malý počet výpůjček z hebrejštiny, kvůli čemuž někteří jazykovědci klasifikují carfatštinu spíše jako dialekt starofrancouzštiny (zapisovaný jiným písmem a s jinou ortografií), než jako jiný jazyk.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Język zarfatit na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]