RAR

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

RAR je proprietární souborový formát pro kompresi dat a archivaci vyvinutý ruským programátorem Jevgenijem Rošalem (odtud pojmenování RAR: Roshal ARchive). Soubory ve formátu RAR je možné vytvářet jen s komerčním desktopovým programem WinRAR a komerčním programem pro příkazový řádek RAR, které zvládájí jak kompresi, tak dekompresi. Jiné aplikace mohou tento formát vytvářet jen pokud získají souhlas od licencora Alexandra Roshala, ale žádný známý program tuto funkci nepodporuje. Vytváření souborů ve formátu RAR tak není dovoleno volně implementovat, čímž se RAR liší od otevřených formátů jako je například ZIP, TAR, GZIP, 7z a podobně.

Autor WinRARu dal k dispozici zdrojové kódy pouze dekomprimačního programu, díky tomu je možné RAR otevřít a dekomprimovat (ale ne vytvářet) i v jiných programech na různých platformách. Spolu s formátem 7z dosahuje RAR při kompresi velmi dobrých výsledků a nabízí řadu pokročilých funkcí (například vícesvazkové archivy), které ostatní formáty (například rozšířenější ZIP) často nenabízí.

MIME typ pro RAR je application/x-rar-compressed.

Dekompresní programy[editovat | editovat zdroj]

Kromě oficiálních WinRAR a unrar existují také programy, které umí RAR archívy pouze rozbalovat. Jsou to 7-Zip, File Roller, Ark, Xarchiver.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]