Diskuse:MP3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Svobodné MP3??[editovat zdroj]

Dle https://mojefedora.cz/mp3-uz-je-zcela-svobodne-a-muze-do-fedory/ je mp3 nyní svobodné (vypršely patenty) 94.112.144.53 4. 5. 2017, 22:04 (CEST)[odpovědět]

Nyní toto řekl již samotný Fraunhofer IIS v oficiální tiskové zprávě: https://www.iis.fraunhofer.de/en/ff/amm/prod/audiocodec/audiocodecs/mp3.html Patřičnou změnu v článku jsem provedl, toto považuji za dostatečně silný argument. VitekST (diskuse) 15. 5. 2017, 19:29 (CEST)[odpovědět]

Diskuze o formulaci[editovat zdroj]

opet smazani me formulace. tvoje formulace je nespravna! protoze zvolena forma komprese je prave mp3! proto ne zvolena forma komprese ale zvoleny datovy tok. prosim zmenit zpet.

vysvetleni k datovemu toku[editovat zdroj]

je potreba. protoze to primo souvisi s kvalitou. ktera je emplicidne oznacena za slabinu. opet smazano bez diskuze.

Můžete to prosím nějak rozvést? Já osobně kompresi vmínám jako úroveň zmenšení objemu dat. Z toho mi logicky vyplývá že komprese je tím větší čím menší je datový tok. Pokud je nějaká odborná definice úrovně komprese, která je pořád stejná i při měnící se ztrátovosti, prosím o její rozvedení, protože mi není jasné, jak to do článku zahrnout s tím, co je mi známo. --che 09:09, 15. 3. 2006 (UTC)


komprese mp3 je stale stejna dana specifikaci mpeg 1 layer 3. zmenou datoveho toku se meni kvalita. vetsi datovy tok=vice informaci=lepsi kvalita. viz komprese mpeg audio napr angl wiki.

existuji ale lepsi codeky napr mp3 pro. ktere umznuji lepsi kvalitu pri temer polovicnim datovem toku nez mp3. mp3 je zastaraly format puvodne pouzivany pro video cd. ale vzil se stejne tak jako treba audiokazeta.pouzivana do dnes.

komprese dat znamená zmenšování objemu dat nebo datového toku (komprese); myslím že zaměňujete kompresi – veličinu – a kompresní algoritmus, který kompresi provádí. --che 09:43, 15. 3. 2006 (UTC)

samozrejme ze je komprese zmensovani dat. komprese se nemeni jak uz jsem psal vise. tim ze svysujeme datovy tok je mozne , pri stejne kompresy, mit lepsi kvalitu. codec- algoritmus komprese,tedy komprese se nemeni, zustava stejny po celou dobu. prave proto je oznaceni format komprese, tedy jaka komprese.


Vysvětlení pojmů[editovat zdroj]

Zpracování digitalního signálu je moje doména. Z diskuse výše nejsem moc moudrý. Věc se má takto. Formát neříká vůbec nic o tom, jak se mají data kódovat, ale jen a jen to, jak má vypadat výsledný datový tok. Pod datovým tokem se myslí samotná posloupnost jedniček a nul. Velikost datového toku pak je číslo udávající počet jedniček a nul „proteklých“ za časovou jednotku. Kodek je implementace dekodéru (decoder) a/nebo kodéru (encoder). Na dekodéru toho už moc vylepšovat prakticky nejde, jen lze optimalizovat výpočty, případně vylepšovat proceduru pro zotavení z chyb, pokud něco takového formát podporuje. Kodér ale jde měnit dost, právě proto, že formát neříká nic o tom, jak výsledný tok získat. Klidně si ho může cucat z prstu, stačí, když výsledek bude odpovídat formátu.

Takže kvalita výsledného datového toku není totéž co velikost datového toku. Větší velikost datový tok nezaručuje automaticky vyšší kvalitu, to platí jen v případě, že se porovnává jeden a tentýž kódér použitý s různými parametry (za předpokladu, že je to nějaký normální kodér, který se chová tak, jak by uživatel předpokládal).

Úroveň komprese je pro datový tok daná právě velikostí datového toku. Je možné při stejných velikostech datových toků dosáhnout různých kvalit, stačí použít různé kodéry, případně jen různá nastavení jednoho kodéru. --Miraceti 14:05, 15. 3. 2006 (UTC)

" stačí použít různé kodéry": v tomto pripade irevelantni. mluvime zde od zacatku o jednom codeku a to mp3 (mpeg1 layer 3), kvalita se urcuje primarne nastavenim datoveho toku. pmp

navrhuji vyradit hlavne hudebnich[editovat zdroj]

jedna se o redundanci , ve stejne vete je pouzito zvukova nahravka.

konec koncu dalsi odstavec ze zminuje o hudbe jako takove.


redundance slov hudebni a komprese v jedne vete je irelevantni pmp

Nejde o žádnou redundanci. Hudební zpřesňuje nejčastěji uchovávaný typ zvuku. Upřesnění, že jde o kopresní algoritmus je též vhodné, zejména pokud ještě neexistuje patřičný článek. Cinik 10:22, 15. 3. 2006 (UTC)


ze jde o kompresy je napsano zbytecne v jedne vete vicekrat to same hudebni a v nasledujicim odstavci znovu.tedy redundance

"revert, hudební soubor je sice zvukový soubor, ale zvukový soubor není hudební..." opravdu ne? takze hudebni soubor je hmatovy?

Zvukový soubor není jen hudební. Pokud máte takové potíže ze slovosledem, že nedokážete porozumět rozdílu mezi těmi větami, měl byste se nejdřív naučit česky. Cinik 11:03, 15. 3. 2006 (UTC)

presne tak mp3 neni jen hudebni.je to zvukovy soubor.hlas kuprikladu neni hudba.je spoustu knih kuprikladu v audio forme.


Přesto se na MP3 uchovává hlavně hudba... Cinik 11:28, 15. 3. 2006 (UTC)

a ta je zvukovym zaznamem. tvoje vlozka je diskutabilni uz prav proto navrhuji vyradit.

Není podstatný, jestli je hudba zvukovým záznamem, podstatné je, že nejčastějším typem zvukového záznamu na MP je hudba. To je to, co se snažil básník říci. 62.240.182.4 11:35, 15. 3. 2006 (UTC)

tato informace se opakuje celkem 3x.

zkusil jsem to upravit aby tam nebyla ta nešikovná závorka, ale přesto bylo hned z prvního odstavce jasné, nač je formát vhodný. --Beren 12:06, 15. 3. 2006 (UTC)