Přeskočit na obsah

AMR (kodek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

AMR (anglicky Adaptive Multi-Rate compression) je metoda komprese zvuku používaná a určená především pro řeč. AMR je kodek používaný v UMTS sítích, ale je ho možno použít i GSM sítích. Dále se používá zejména v elektronických diktafonech a mobilních telefonech, kde při kompresi mluveného slova dosahuje výborných výsledků. AMR má celou řadů režimů a je kompatibilní s GSM-EFR, PDC a TMDA-EFR.

Horší kvalitu má záznam hudby, pro který je vhodnější například formát OGG Vorbis, MP3 či WMA. AMR se také používá pro kompresi zvuku v MMS zprávách a také v systému IMS, kde je základním kodekem. AMR je součástí standardu 3GPP. Označení AMR se užívá rovněž jako přípona souborů touto metodou komprimovaných (*.amr). Vzorkovací frekvence je 8 kHz při 13 bitech, každých 20 ms je možná změna bitového toku, proto název Adaptive Multi-Rate. Přes svoje značné rozšíření není samotná existence formátu mezi jeho uživateli příliš známa.

AMR kodek umožňuje 14 módů kódování, 8 je pro plnou rychlost (full rate) a 6 pro poloviční rychlost (half rate).

Mód Rychlost Kanál Kompatibilní s
AMR_12.20 12,20 kbit/s FR ETSI GSM Enhanced Full Rate
AMR_10.20 10,20 kbit/s FR
AMR_7.95 7,95 kbit/s FR/HR
AMR_7.40 7,40 kbit/s FR/HR TIA/EIA IS-641 TDMA Enhanced Full Rate
AMR_6.70 6,70 kbit/s FR/HR ARIB 6,7 kbit/s Enhanced Full Rate
AMR_5.90 5,90 kbit/s FR/HR
AMR_5.15 5,15 kbit/s FR/HR
AMR_4.75 4,75 kbit/s FR/HR
AMR_SID 1,80 kbit/s FR/HR

AMR-WB[editovat | editovat zdroj]

AMR-WB neboli AMR WideBand používá dvojnásobnou vzorkovací frekvenci tedy 16 kHz a umožňuje vyšší datové toky a tím vyšší kvalitu. AMR-WB poskytuje tedy věrnější přenos a je s ním počítáno třeba pro mobilní televizi nebo rádio. Také je možné použití pro kvalitnější telefonní hovor nebo video či telekonference.

AMR WB+[editovat | editovat zdroj]

AMR WB+ tedy AMR WideBand plus, někdy také Stereo over AMR, umožňuje stejně jako AMR-WB použití vzorkovací frekvence 16 kHz nebo 8 kHz a přidává druhý kanál pro přenos stereofonního signálu.

Editace[editovat | editovat zdroj]

Pro účely editace se obvykle převádí do nekomprimovaného formátu WAV. Bezztrátová editace je teoreticky možná, ale v praxi se nepoužívá. MP4 videosekvenci (MPEG4 + AMR) z mobilního telefonu, lze přehrát například programem MPlayer, pokud je vybaven kodekem AMR.