Přeskočit na obsah

Product placement

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Product placement, doslova přeloženo jako umístění produktu, je forma skryté reklamy. Jedná se o umisťování výrobků, názvů, log apod. existujících značek do uměleckých děl, jako jsou například filmy, seriály, videohry, zábavní pořady, písně apod. Míra explicitnosti toho, o jakou má jít značku, může být různá.

V České republice byla až do 17. srpna 2009 zakázána, avšak je stále všeobecně tolerovaná. Důvodem je nejen rozšíření v zahraničí, především ve Spojených státech amerických, ale také fakt, že právě product placement je schopný zaplatit náklady na celý film – o čemž diváky přesvědčil např. kontroverzní režisér Morgan Spurlock ve svém dokumentu Nejlepší film, jaký byl kdy prodán.

Jak vypadá product placement v praxi

[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o cílenou propagaci produktu v audiovizuální podobě, například že konkrétní filmový hrdina zcela očividně nepije „nějaké pití“, ale např. Coca-Colu, výměnou za finanční částku, kterou firma zaplatí producentovi filmu za propagaci svého produktu.

Evropské právo

[editovat | editovat zdroj]

Product placement upravuje na evropské úrovni směrnice 2007/65/ES o audiovizuálních mediálních službách, která ho odlišuje od klasické televizní reklamy, teleshoppingu a sponzorování, které nejsou začleněny přímo do děje. Product placement je přitom směrnicí obecně zakázán, ale je umožněn ve filmech, seriálech, sportovních a zábavných televizních pořadech, s výjimkou pořadů pro děti. I přes toto povolení ale nesmí daný produkt nepatřičně propagovat nebo zdůrazňovat a diváci musejí být o jeho existenci v daném díle předem informováni. Směrnice také umožňuje, aby členské státy EU podmínky product placementu zpřísnily nebo naopak zmírnily.

Ukázky product placementu

[editovat | editovat zdroj]
  1. Čtyřlístek – mládeži nepřístupno? blog.root.cz, blog Nesklizeno. Zveřejněno 10. 8. 2013 7:56 (aktualizováno). Navštíveno 2019-09-07.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]