Pribináček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Two deformed 60th anniversary Pribináček deserts.jpg

Pribináček je tradiční dezert pro děti z tvarohu a smetany, vyráběný pod tímto názvem od roku 1954 u Přibyslavi. Výrobek se proslavil mimo jiné díky filmu Ať žijí duchové!.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní recepturu vynalezla Jindřiška Hessová z Přibyslavi (1869–1952), která také založila mlékárnu v nedalekém Hesově, kde se pochoutka dosud vyrábí. V roce 1923 bylo v Přibyslavi vytvořeno Mlékárenské a pastevní družstvo, předchůdce pozdějšího podniku Pribina.[1] Družstvo v roce 1947 uvedlo na trh tvarohový krém, prodávaný pod názvy Eva, Bivoj, Perla a Mocca. Cílem bylo v poválečné době dětem přinést chutnou a zdravou pochoutku vyrobenou z mléka.[2] V roce 1954 se pak výrobek začal prodávat pod názvem Pribináček a byl vyráběn v 16 různých příchutích. V podniku totiž v té době probíhala také konzervárenská výroba ovocných šťáv a speciálních džemů, která umožňovala dodávat široký sortiment příchutí. Technologie výroby byla přísně střeženým tajemstvím ředitele závodu Stanislava Čapka a jeho manželky Jiřiny Čapkové, která pracovala jako vedoucí krémárny. Čapková je chybně uváděna jako vynálezkyně receptu, základní recepturu však Pribina převzala od Mlékárenského a pastevního družstva.[3] Je však považována za autorku názvu Pribináček, s nímž zvítězila ve veřejné soutěži.[4] Z této doby pochází také slogan Pramen zdraví z Posázaví.[2]

V počátečních letech ho bylo vyráběno 150 až 200 tun ročně,[2] v roce 1984 výroba vzrostla na 2 306,4 tun.[3] Prudký rozmach výroby si vyžádal řadu progresivních technických i organizačních opatření, která byla v dané době nevídaná. Podnik měl samostatné oddělení pro objednávky a odbyt, měl vlastní vozový park a vlastní distribuční střediska v Praze a v Brně a přímo zásoboval prodejny v pěti krajích. V podniku byla dokonce zavedena klouzavá pracovní doba.[3] Přesto však nebylo možné zásobovat celé Československo a výrobek byl dostupný pouze na omezeném území posázavského regionu.[2]

V roce 1976 natočil Oldřich Lipský dětskou pohádkovou komedii Ať žijí duchové!, v níž se objevuje písnička o Pribináčku, jejímž ústředním motivem je slogan Pramen zdraví z Posázaví. Tato reklama tehdejší podnik Pribina stála údajně pouze několik kartonů Pribináčku dodaných na natáčení.[3]

Po roce 1993 byl podnik zprivatizován a došlo k modernizaci výroby a prodloužení trvanlivosti výrobku.[2] V roce 2010 došlo k fúzi se společností TPK, spol. s r.o., a podnik Pribina jako samostatná společnost zaniká.[5]

Původní Pribináček býval prodáván v papírových kelímcích.[2] V současnosti je Pribináček nabízen v balení 80 nebo 125 g v kelímcích s obrázkem kočičky.

Podobné dezerty od jiných výrobců jsou na trhu nabízeny pod značkami Lipánek a Bobík.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době je výrobek obohacen o želatinu, xanthan a škrob, cukr je doplněn fruktózo-glukózovým sirupem.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DUDÁK, Vladislav. Do města, v němž se zrodil Pribináček. Týden.cz [online]. [cit. 2010-07-21]. Dostupné online. 
  2. a b c d e f FATUROVÁ, Marie. Pribináček slaví padesátku. iDnes.cz [online]. 2004-10-21 [cit. 2010-07-21]. Dostupné online. 
  3. a b c d SAADOUNI, Štěpánka. Největší reklama pro Pribináček? Film Ať žijí duchové. Havlíčkobrodský deník.cz [online]. 2010-01-21 [cit. 2010-07-21]. Dostupné online. 
  4. LEDVINKA, Jiří, ml. Pribináček slaví 55 let. Přibyslavský občasník. Květen 2009, roč. XIX, čís. 221, s. 13. Dostupné online. 
  5. Úplný výpis z obchodního rejstříku, vedeného Krajským soudem v Hradci Králové, oddíl C, vložka 6461, společnost PRIBINA, spol. s r.o.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]