SeaTac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
SeaTac
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška80 m n. m.
Časové pásmoUTC-8/-7 (letní čas)
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Federální státWashington
OkresKing County
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha26,2 km²
Počet obyvatel26 909 (2010)
Hustota zalidnění1 027,1 obyv./km²
Správa
Vznik1990
Oficiální webwww.ci.seatac.wa.us
Telefonní předvolba206
PSČ98148, 98158, 98168, 98188 a 98198
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Satelitní snímek letiště Seattle-Tacoma International Airport.

SeaTac je město v okrese King v americkém státě Washington. Jedná se o odlehlé předměstí Seattlu, ve kterém v roce 2010 žilo 26 909 obyvatel. Ve městě se nachází velké letiště Seattle-Tacoma International Airport, které provozuje Port of Seattle. Dříve založené obce Angle Lake, Bow Lake, McMicken a Riverton jsou nyní také částí SeaTacu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé území dnešního SeaTacu hlasovali pro začlenění obce v roce 1989. K začlenění došlo v únoru 1990 a jméno města pochází z názvů měst Seattle a Tacoma.

Vláda a infrastruktura[editovat | editovat zdroj]

Městská vláda[editovat | editovat zdroj]

Radnice a policejní stanice se nachází na South 188th Street. Městu vládne rada složená ze sedmi volených radních.

Policie[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1990 má město smlouvu s okresním šerifem. Úředníci přidělení městu mají uniformy a řídí auta s logem města. Momentálně je městu přiděleno 51 důstojníků, detektivů a podpůrného personálu.

Hasiči[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází tři hasičské zbrojnice. Stanice 45 je sídlem městských hasičů a má na starost jižní část města. Stanice 46 hasí požáry ve středu města, zatímco stanice 47 se nachází na severu města. Pro městské hasiče pracuje celkem 53 zaměstnanců na plný úvazek.

Městský soud[editovat | editovat zdroj]

Městský soud se nachází v radnici a má omezené pravomoci. Soudce je pověřený státním zákonem předsedat veřejným přestupkům, dopravním přestupkům, trestným činům a těžkým porušením zákona a veřejným nařízením k protekci.

Veřejné služby[editovat | editovat zdroj]

Veřejné služby města jsou zodpovědné za plánování, design, stavbu a údržbu ulic, zlepšení dopravy, údržbu povrchové vody a recyklační programy.

Parky a rekreace[editovat | editovat zdroj]

Angle Lake Park.

Město provozuje sedm městských parků a dvě komunitní centra.

Angle Lake Park má rozlohu 42 tisíc m² a nachází se na břehu Úhlového jezera. V parku je místo pro barbecue, lodní rampa, rybářské molo, dětské hřiště, otevřené rekreační území, zázemí pro plavání, jeviště a veřejné toalety. V prostoru určeném pro plavání se od poloviny června do začátku září vyskytují plavčíci. Rybářské molo je otevřené celý rok od svítání po soumrak.

Bow Lake Park má rozlohu 16 tisíc m² a nachází se zde mnoho otevřeného prostoru. Des Moines Creek Trail Park má rozlohu 390 tisíc m² a prochází jím zpevněná stezka pro chodce a cyklisty, na jejímž začátku se nachází parkoviště.

Grandview Park má rozlohu 150 tisíc m², prostor pro psy bez vodítka, další otevřené prostory, lavičky, oplocení, kiosek, schránky na odpadky a stezky.

McMicken Heights Park má rozlohu 10 tisíc m², otevřené prostory, dětské hřiště a tenisové kurty.

North SeaTac Park má rozlohu 0,67 km² a nachází se zde městské komunitní centrum, baseballové, fotbalové a softbalové hřiště, discgolfové hřiště, venkovní basketbalové hřiště, dětské hřiště, piknikový přístřešek, toalety a zpevněné stezky pro chodce.

Sunset Park má rozlohu 73 tisíc m², obsahuje baseballové a softbalové hřiště, trať pro kola BMX, fotbalové hřiště, tenisové kurty, toalety a zpevněné stezky pro chodce.

Federální vazební centrum.

Valley Ridge Park má rozlohu 85 tisíc m², baseballové a softbalové hřiště se syntetickým povrchem, venkovní basketbalové hřiště, komunitní centrum, hokejové kluziště, dětské hřiště, skatepark, fotbalové hřiště se syntetickým povrchem, tenisové kurty a toalety.

Federální reprezentace[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází pošta Riverton Heights, národní výbor dopravní bezpečnosti zde provozuje seattleskou leteckou dislokovanou stanici a federální úřad věznic zde provozuje Federální vazební centrum, SeaTac.

Sídlo aerolinek Horizon Air.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Momentálně se ve městě nachází přes 900 licencovaných podniků, z nichž 80 patří mezi společnosti Fortune 1000. Tyto společnosti zaměstnávají ve městě téměř 40 tisíc zaměstnanců a generují celkové místní obchody ve výši 3,7 miliardy dolarů.

Svá sídla mají ve městě aerolinky Alaska Airlines a Horizon Air a na Pacifické dálnici se také nachází pobočky Asiana Airlines, EVA Air, Hainan Airlines a China Airlines.

Ekonomický rozvoj[editovat | editovat zdroj]

Městské oddělení pro rozvoj ekonomiky a komunity bylo vytvořeno na začátku roku 2011 k zajištění povolujícího centra, zvýšení úrovně služeb a pomocí v ekonomickém a facilitačním rozvoji vytvořením soudržnějšího přístupu a vytvoření pracovních míst. Oddělení se dělí na divizi pro ekonomický rozvoj, plánovací divizi, divizi technických revizí a divizi stavebních služeb.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Město má rozlohu 26 km², z čehož necelá 2 % tvoří voda.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 žilo ve městě 26 909 obyvatel, z nichž tvořili 46 % běloši, 17 % Afroameričané a 15 % Asiaté. 20 % obyvatelstva bylo hispánského původu.

Tyeeův vzdělávací komplex.

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Základní a střední školy[editovat | editovat zdroj]

Veřejné školy ve městě provozuje školní obvod Highline Public Schools.

Základní školy, které obsluhují město jsou Bow Lake, Madrona a McMicken Heights v SeaTacu a Cedarhurst v Burienu. Většina obyvatel patří pod prostřední školu Chinook Middle School a Tyeeův vzdělávací komplex, zatímco některé části patří pod prostřední školu Sylvester Middle School a střední školu Highline High School, které se nachází v Burienu.

Tyeeův vzdělávací komplex obsahuje akademii občanství a posílení, střední školu globálních spojení a esenciální školu Odyssey. V roce 2005 zde také byla otevřena malá střední škola Highline Big Picture.

Veřejné knihovny[editovat | editovat zdroj]

Knihovní systém okresu King provozuje ve městě knihovnu Valley View Library.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku SeaTac, Washington na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]