Discgolf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Disk v koši

Disc golf je jedním z nejrozšířenějších sportů s létajícím talířem (disk zvaný frisbee), který pravidly vychází z klasického golfu. Cílem hry je trefit létající disk do koše (jamky) na co nejmenší počet hodů. Tento sport vznikl v 70. letech v USA a získává stále více příznivců po celém světě.

Princip hry[editovat | editovat zdroj]

Disk se hází z určeného výhoziště na cíl (jamku). Jamku tvoří většinou ocelový koš, postačí však i strom, pařez, nebo dřevěný kůl zatlučený do země. Průměrná vzdálenost jamky bývá kolem 100-120 metrů a dá se časem dosáhnout třemi (případně i dvěma) hody. Po prvním výhozu hráč hází z místa, kde se disk zastavil a pokračuje, dokud netrefí cíl. Na každý hod si vybere talíř, který se mu hodí (podobně jako golfista mění hole). Talířů je několik druhů, liší se délkou, směrem případně i tvarem letu. Hřiště bývá navrženo tak, aby se hráči museli potýkat s přírodními překážkami, jako jsou stromy, keře, případně vodní plochy, a ukázali svoje schopnosti házet krátké i dlouhé, levo- i pravotočivé hody. Vítězem je ten, kdo dokončí celé hřiště (většinou sestávající z 9, 12 nebo 18 jamek) nejmenším počtem hodů.

Na rozdíl od klasického golfu sport nevyžaduje drahé náčiní (pro začátek postačuje jeden disk).

Hřiště[editovat | editovat zdroj]

Disc golf se může hrát všude, kde je dostatek místa a vhodný terén. Ideální jsou větší městské parky, nebo příměstské oblasti s volnými i křovinatými plochami řídce porostlými stromy. Na škodu není ani malé převýšení či potůček nebo rybníček, které dokáží zpestřit hru. Při volbě jamek se klade důraz na jejich různorodost - střídají se vzdálenosti (běžně 50 - 230 m) a ve vysoké míře se využívá přirozených překážek, tak aby měl hráč na výběr z několika způsobů dosažení cíle (například 3 jisté kraší hody kolem stromů nebo jeden riskantní přes stromy a vodu).

Ve světě existuje velké množství golfových hřišť s pevně instalovanými koši, nejvíce v USA. V Evropě je nejrozšířenější ve Finsku a Švédsku, velký rozvoj zažívá v posledních letech v Estonsku, kde ho stále více majitelů horských resortů nabízí jako aktivitu v době, kdy není sníh (po většinu roku). Z okolních států se hraje například v Německu, v posledních letech discgolf stále více roste v Polsku a na Slovensku. Několik hřišť je i ve Španělsku.

V ČR bylo postaveno první stálé hřiště v Nučicích, dnes je jich už přes 100 a stále přibývají další. Navíc jsou pravidelně pořádané turnaje na hřištích dočasných a to jak ve volné přírodě (Svinec u Nového Jičína, Chřiby, Vesec), tak v zámeckých parcích (Kozel, Konopiště), případně na rozšířených layoutech, jako je říjnové Czech Open na pražské Ladronce rošířené na 18 košů.

Cílová skupina[editovat | editovat zdroj]

Discgolf je sport pro všechny věkové kategorie, což potvrzuje zastoupení na soutěžní úrovni ve všech kategoriích od MJ6 (do 6 let) až po Pro Master 80+. Jako rekreační sport v sobě disc golf spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i psychickou aktivitou a pomáhá tak v udržení dobré tělesné kondice i odreagování od starostí všedních dnů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]