Kozel (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kozel
Lovecký zámeček Kozel
Základní informace
Sloh novorenesanční
Architekt Ignác Jan Nepomuk Palliardi
Výstavba konec 18. století (klasicistní zámek)
Přestavba 1884 (novorenesanční)
Stavebník Jan Vojtěch Černín z Chudenic
Současný majitel Česká republika
Další majitelé Černínové z Chudenic, Valdštejnové, Vartenberkové
Poloha
Adresa Šťáhlavy 67, Šťáhlavy, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Kozel
Kozel
Další informace
Rejstříkové číslo památky 30548/4-489 (PkMISSezObr)
Web www.zamek-kozel.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kozel je klasicistní lovecký zámek v Plzeňském kraji v okrese Plzeň-město. Leží asi 15 km jihovýchodně od města Plzeň a dva kilometry od obce Šťáhlavy. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.[1]

Historie zámku[editovat | editovat zdroj]

Zámek byl postaven jako letní a lovecké sídlo hraběte Jana Vojtěcha Černína z Chudenic. Ten působil jako nejvyšší lovčí království českého na dvoře císaře Josefa II. Stavba zámku proběhla v letech 1784–1789 pod vedením architekta Václava Haberditze. Výsledkem byla přízemní obdélníková budova s vnitřním nádvořím. V devadesátých letech 18. století přibyly do areálu čtyři další objekty, a to jízdárna, kaple, lokajna a konírna. Autorem těchto staveb byl architekt Ignác Jan Nepomuk Palliardi.

Hrabě Jan Vojtěch Černín byl za svůj život dvakrát ženat. Poprvé s Josefinou z rodu Thun-Hohenstein a podruhé s Eleanorou z Hackelbergu. Ani jedna z manželek mu však nedala mužského dědice, a tak tato větev Černínů vymřela po meči. Před smrtí hrabě odkázal svá panství prasynovci Kristiánu Vincenci Valdštejnovi. Jeho rod hospodařil na Kozlu až do roku 1945. Poté byl zámek zestátněn.[2]

Interiér zámku[editovat | editovat zdroj]

Zámek je vybaven převážně rokokovým a klasicistním nábytkem z konce 18. století. Expoziční trasa seznamuje návštěvníky s životem tehdejší šlechty. Nechybí tradiční lovecký či pánský kuřácký salonek, ale také zde můžete navštívit např. hudební kabinet, empírový salónek či mistrovsky vymalovaný společenský sál. Dále se na zámku nachází divadlo ještě s původními kulisami, které nechali postavit kolem roku 1830 Valdštejnové. Prohlédnout si tu můžete i neobvyklé servisy keramiky ve tvarech zeleniny, zvané holíčská fajáns.

Výmalby místností jsou prací Antonína Tuvory, který postupoval technikou al secco. Kromě zámku Kozel se lze s jeho malbami setkat i na nedalekém zámku Nebílovy.

Jízdárna[editovat | editovat zdroj]

Budova jízdárny po rekonstrukci v šedesátých letech 20. století slouží jako výstavní síň či sál pro společenské akce. Trvale je v jízdárně prezentován soubor monumentálních sádrových patinovaných soch Josefa Václava Myslbeka, který je zapůjčen z fondu Národní galerie. Dále si zde můžete prohlédnout díla Jana Štursy (Raněný, 1921),  Břetislava Bendy (Eva, 1958) či Bohumila Kafky (Orfeus, 1921). Na zdech jízdárny jsou vystaveny vzácné renesanční tapisérie. Vrchní patro jízdárny slouží ke krátkodobějším výstavám.

Zámecký park[editovat | editovat zdroj]

Zámek je obklopen parkem, jehož podoba je dána především působením Františka Xavera France. Na zámku pracoval za Valdštejnů v sedmdesátých letech 19. století. Park má 40 hektarů a zdobí ho nejrůznější rostliny a stromy. Z nejznámějších například Liliovník tulipánokvětý, který roste před vchodem do jízdárny.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-03-09]. Identifikátor záznamu 141998 : Zámek Kozel. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. RŮŽIČKA, David. Tip na výlet: Zámek Kozel ukazuje život šlechty před sto lety. plzen.idnes.cz. 2011-08-11. Dostupné online [cit. 2018-07-29]. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]