František Xaver Franc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Xaver Franc
František Xaver Franc
František Xaver Franc
Narození 3. prosince 1838
Hostivice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 20. ledna 1910 (ve věku 71 let)
Plzeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbení Ústřední hřbitov města Plzně
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Xaver Franc (3. prosince 1838, Hostivice[1] u Prahy – 20. ledna 1910, Plzeň[2]) byl profesí zahradník, proslavil se však zejména jako amatérský archeolog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nákres nálezů z pohřebišť
Čestný hrob Františka Xavera France na plzeňském Ústředním hřbitově

Na svou dobu pečlivě prozkoumal několik mohylových pohřebišť v okolí zámku Kozel, kde působil jako zahradník. Vykopávky prováděl také na pravěkých rovinných a výšinných sídlišťích, v zaniklých středověkých vesnicích, na tvrzištích a na hradě Lopata.[3] Klíčovým je jeho studium výšinných lokalit chamské kultury na Velké skále u Bzí[4] a Lopatě, kde byl později založen vrcholně středověký hrad, ačkoli v jeho době ještě nebyl rozpoznán eneolit ani chamská kultura. Výzkum na Velké skále je dodnes (2016) jedním z největších výzkumů této kultury v Čechách a pochází z něj značné množství archeologického materiálu.

Na jižním Plzeňsku, v Kozelském polesí, je po něm pojmenována naučná stezka, která prochází přes nejzajímavější lokality, prozkoumané právě F. X. Francem.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • FRANC, Fratišek Xaver. Šťáhlauer Ausgrabungen. – Přehled nalezišť v oblasti Mže, Radbuzy, Úhlavy a Klabavy. Praha: Archeologický ústav ČSAV, 1988. (česky, německy) 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Hostivice
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnosti Plzeň
  3. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Dodatky 3. Praha: Libri, 2008. 180 s. ISBN 978-80-7277-358-9. Heslo Franc František Xaver, s. 25, 27. 
  4. JOHN, Jan. Výšinné lokality středního eneolitu v západních Čechách. Plzeň: Katedra archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni, 2010. 134 s. (Opomíjená archeologie). Dostupné online. ISBN 978-80-7043-956-2. S. 9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]